Idrottsmedicin

This page in English

Forskargruppsledare

Forskargruppsledare

Per-Mats Janarv

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Per-Mats.Janarv@ki.se

Centrum för idrottsskadeforskning och utbildning, CIFU
Sophiahemmet
Valhallavägen 91
114 86 Stockholm  

Forskningsprojekt

Forskningen bedrivs vid Centrum för idrottsskadeforskning och utbildning, CIFU.

CIFU:s pågående kliniska forskning är för närvarande främst inriktad på knäskador, framförallt främre korsbandsskador. Kartläggningen rör allt ifrån uppkomstmekanismen till behandling, rehabilitering och återgång till idrott. Målet med analys av uppkomstmekanism är att försöka att finna ett mönster som i sin tur kan leda till förebyggande åtgärder.

Pågående projekt

  • Behandling vid skador och besvär i senor
  • Främre korsbandsskador på växande individer
  • Förklaringsmodell till resultatet av olika behandlingsresultat vid allvarliga ligamentskador i knäleden
  • Rehabilitering efter främre korsbandsrekonstruktion
  • Behandling av degenerativa meniskskador
  • Broskskador i knäleden
  • Träning med syfte att minska ländryggsbesvär hos gymnaster
  • Idrottsskadeprevention
  • Preventionsforskning på främre korsbandsskador på alpina skidåkare
  • ACL - skillnad mellan knäfunktion och aktivitetsnivå mellan män och kvinnor eller mellan de som har opererats med knäskålssena respektive hamstringssena
  • Knäfunktion hos personer som genomgått revisionskirurgi efter ACL-rekonstruktion - jämförelse postoperativa resultat med personer som genomgått primär ACL-rekonstruktion 

Medlemmar i gruppen

Doktorand

Anna Eliason

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Anna.Eliason@ki.se

Docent

Björn Engström

Telefon: 08-33 15 87
Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Bjorn.Engstrom@ki.se

Doktorand

Ida Engström

Telefon: 073-504 06 90
Enhet: Idrottsmedicin
E-post: ida.engstrom@ki.se

Docent

Magnus Forssblad

Telefon: 704842616
Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Magnus.Forssblad@ki.se

Universitetsadjunkt

Marita Löfgren Harringe

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Marita.Harringe@ki.se

Anknuten

Frida Hansson

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: frida.hansson@ki.se

Doktorand

Jesper Kraus Schmitz

Telefon: 070-422 53 41
Enhet: Idrottsmedicin
E-post: jesper.kraus.schmitz@ki.se

Universitetsadjunkt, adj

Christina Mikkelsen

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: christina.mikkelsen@ki.se

Anknuten

Eva Bengtsson Moström

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Eva.Mostrom@ki.se

Anknuten

Anna Pappas

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Anna.Pappas@ki.se

Doktorand

Erik Rönnblad

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: erik.ronnblad@ki.se

Anknuten

Tönu Saartok

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Tonu.Saartok@ki.se

Doktorand

Alexander Sandon

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: alexander.sandon@ki.se

Doktorand

Vasileios Sarakatsianos

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: vasileios.sarakatsianos@ki.se

Doktorand

Maria Sjöberg

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: maria.sjoberg.1@ki.se

Anknuten

Anders Stålman

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Anders.Stalman@ki.se

Anknuten

Kerstin Sunding

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Kerstin.Sunding@ki.se

Doktorand

Kjell Svensson

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: kjell.svensson@ki.se

Anknuten

Suzanne Werner

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Suzanne.Werner@ki.se

Anknuten

Maria Westin

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Maria.Westin.3@ki.se

Anknuten

Malin Åman

Enhet: Idrottsmedicin
E-post: Malin.Aman@ki.se

Idrottsmedicin