Vad hände på Vitön? II Medicinvetarna #200

Hur dog egentligen medlemmarna i Andréexpeditionen år 1897? När läkaren, författaren och forskaranknutna Bea Uusma gästade podcasten Medicinvetarna första gången hade hon redan ägnat 20 år åt mysteriet. Sedan dess har hon tilldelats sitt andra Augustpris för sina böcker om Andréexpeditionen. Hör henne berätta om hur hon med hjälp av modern teknik bland annat arbetat med att tyda svårt skadade dagböcker för att förstå mer. Avsnittet publicerades 17 juni 2026.

Bea Uusma
Bea Uusma Foto: Johanna Åkerberg Kassel

Historien om Andrée-expeditionen, som var ett svenskt försök att för första gången nå nordpolen, innehåller många fakta. Tid och datum när Salomon August Andrée och hans expeditionskamrater Nils Strindberg och Knut Fraenkel lyfte i sin vätgasballong från Spetsbergen 1897 är ett sånt, liksom att deras kvarlevor av en slump upptäcktes på Vitön 33 år senare. Bland föremålen som hittades fanns välbevarade filmrullar och dagböcker, så mycket av deras öde från det att de lämnade den läckande ballongen på packisen fram till att de efter svåra vedermödor nådde fast mark på Vitön är också känt. Gåtan gäller vad som hände sen. Inom bara några dagar var alla tre döda, trots att de hade både mat och utrustning som gjorde dem väl rustade att kunna klara en övervintring i arktis.

Det har gått runt 30 år sedan Bea Uusma första gången lät sig fascineras av mysteriet. I två böcker, "Expeditionen: Min kärlekshistoria" och "Vitön" har hon skildrat sina många tankar och vedermödor för att komma närmare mysteriet. Hon är anknuten forskare vid enheten för medicinens historia och kulturarv vid Karolinska Institutet. Nu berättar hon för första gången i poddformat om de senaste årens resultat, och misslyckanden, i vad som för en utomstående kan liknas vid en närmast besatt fixering vid att besvara en enda fråga: Vad hände på Vitön? 

Bea Uusma medverkade i avsnitt #60 av denna podd betitlad just "Vad hände på vitön"

2026-06-17