MTC forskare A-Ö

Förteckning över forskare A-Ö inom Institutionen för mikrobiologi, tumör- och cellbiologi.

A-E

PI: Jan Albert
Jan Albert Group: HIV and enterovirus evolution and spread
Plats: Karolinska universitetssjukhuset

PI: Tobias Allander
Tobias Allander Group: Clinical Virology and Virus Discovery
Plats: Karolinska universitetssjukhuset

PI: Marie Arsenian Henriksson
Marie Arsenian Henriksson Group: Neural differentiation as a strategy for neuroblastoma treatment
Plats: Biomedicum, 7B

PI: Magda Bienko
Magda Bienko Group: Quantitative Biology of the Nucleus
Plats: SciLifeLab

Professor Emeritus Anders Björkman
Professor emeritus Anders Björkman
Plats: Biomedicum, 9C

Projektledare: Annelie Brauner
Projekt: Annelie Brauner Project (inom Martin Rottenberg Group)

PI: Yihai Cao
Yihai Cao Group: Angiogenesis, Cancer, Metabolic disease, Cardiovascular disease, Eye disease
Plats: Biomedicum, 8C

PI: Francesca Chiodi
Francesca Chiodi Group: Mechanism of B and T cell death during HIV infection
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Jonathan Coquet
Jonathan Coquet Group: Laboratory of Lymphocyte Differentiation
Plats: Biomedicum, 7C

Teamledare: Nicola Crosetto
Projekt: Nicola Crosetto Team (inom Magda Bienko Group)
Plats: SciLifeLab

Teamledare: Pia Dosenovic
Research Project: Pia Dosenovic Team (inom Lisa Westerberg Group)
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Lars Engstrand
Lars Engstrand Group: The Human Instetinal Microbiome, Helicobacter Pylori and Gastrointestinal Disease Development
Plats: Biomedicum, 8A + 2B

PI: Ingemar Ernberg
Ingemar Ernberg Group: Tumor Biology, Epstein-Barr Virus (EBV)
Plats: Biomedicum, 8C

F-L

PI: Pedro Gil
Pedro Gil Team: The Eukaryotic Antimicrobial Resistande Initiative  (inom Parasitology Division)
Plats: 9C

PI: Birgitta Henriques-Normark
Birgitta Henriques-Normark group: Host-Pathogen Interactions in Health and Disease (inom Birgitta Henriques-Normark Group)
Plats: Biomedicum, 5A

Teamledare: Akira Kaneko
Akira Kaneko team: Malaria Elimination (inom Parasitology Division)
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Mikael Karlsson
Mikael Karlsson Group: B Cells and Autoinflammation
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Gunilla Karlsson Hedestam
Gunilla Karlsson Hedestam Group: Genetic Basis for B Cell Recognition and Function
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Claudia Kutter
Kutter group: Regulatory transcriptions
Plats: SciLifeLab

Professor Emeritus Klas Kärre
Klas Kärre Group: NK Cell Recognition
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Sonia Lain
Sonia Lain Group: Discovery and Elucidation of the mechanisms of Action of Tumour Selective Compunds
Plats: Biomedicum, 7B

Projektledare: Michael Landreh
Projekt: Michael Landreh Project (inom Marie Arsenian Henriksson Group)
Plats: Biomedicum, 9C

Projektledare: David Lane
Projekt: David Lane Group (inom Marie Arsenian Henriksson Group)
Plats: Biomedicum, 7B

PI: Lars-Gunnar Larsson
Lars-Gunnar Larsson Group: Function, Regulation and Targeting of the Myc Protein (inom Wilhelm lab)
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Kaisa Lehti
Kaisa Lehti Group: Tumor Cell – Microenvironment Communication in Cander Invasion, Metastasis and Drug Resistance
Plats: Biomedicum, 7B

Projektledare: Peter Liljeström
Projekt: Peter Liljeström Project (within Gerald McInerney Group)

Projektledare: Edmund Loh
Projekt: Edmund Loh Project (within Birgitta Henriques-Normark Group)
Plats: Biomedicum, 5A

M-R

Projektledare: Itziar Martinez Gonzalez
Projekt: Itziar Martinez Gonzalez Project (inom Jonathan Coquet Group)
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Gerald McInerney
Gerald McInderney Group: Regulation of Gene Expression during Viral Infection
Plats: Biomedicum, 7C

Teamledare: Benjamin Murrell
Ben Murrell Team (inom Gunilla Karlsson Hedestam Group)
Plats: Biomedicum, 7C

Projektledare: Elisabeth Lissa Norin
Projekt: Anaerobic cultivated human intestinal microbiota (Achim) (inom Åsa Sjöling Group)

PI: Susanne Nylén
Susanne Nylén Group: Immunology of Host-Parasite Interactions (inom Parasitology Division)
Plats: Biomedicum, 9C

Projektledare: Manuel Patarroyo
Projekt: Manuel Patarroyo Project (inom Marie Arsenian Henriksson Group)
Plats: Biomedicum, 7B

PI: Vicent Pelechano
Vicent Pelechano Group: Transcriptional Basis of Non-Genetic Cellular Heterogeneity
Plats: SciLifeLab

PI: Mikael Rhen
Mikael Rhen Group: Salmonella Enterica as a Model for Intracellular Parasitism
Plats: Biomedicum, 9C

Teamledare: Ulf Ribacke
Ulf Ribacke Team: Molecular Biology of Host-Parasite Interaction (inom Parasitology Division)
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Antonio Rothfuchs
Antonio Rothfuchs Group: Immmunology and Aerobiology of Mycobacteria
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Martin Rottenberg
Martin Rottenberg Group: Intracellular Mycobacterium Tuberculosis
Plats: Biomedicum, 9C

PI: Ute Römling
Ute Römling Group: Multicellular Behavior in Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa Clone C – a World Wide Prevalent Clone
Plats: Biomedicum, 8C

S-Ö

PI: Susanne Schlisio
Schlisio lab: Oxygen Sensing, Cancer and Intratumor Heterogeneity
Plats: Biomedicum, 5D

PI: Galina Selivanova
Galina Selivanova Group: Development of small molecules restoring the tumor suppression functions of p53
Plats: Biomedicum, 8C

PI: Åsa Sjöling
Åsa Sjöling Group
Plats: Biomedicum, 8D

Projektledare: Georgios Sotiriou
Projekt: Georgios Sotiriou Laboratory – Bionanomaterial Technology (inom Birgitta Henriques Normark Group)
Plats: Biomedicum, 5A

Professor Mats Wahlgren
Mats Wahlgren Group: Biology of Plasmodium Falciparum
Plats: Biomedicum, 9C

Projektledare: Britta Wahren
Projekt: Britta Wahren Project (inom Francesca Chiodi Group)

PI: Lisa Westerberg
Lisa Westerberg Group: Immunodeficiency Diseases
Plats: Biomedicum, 7C

PI: Margareta Wilhelm
Wilhelm lab: Mechanisms regulating tumor development and tumor microenvironment
Plats: Biomedicum, 7B

PI: Valtteri Wirta
Clinical Genomics Stockholm
Plats: SciLifeLab