Forskarutbildningskommitté

This page in English

Foto av forskarutbildningskommittén NVS, KI HT2016

Forskarutbildningskommittén (FoUK) vid institutionen leds av studierektor för forskarutbildningen. Kommittén sammanträder två till tre gånger per termin och den utgör institutionens antagningsnämnd.

Studierektor

Erik Sundström

Phone: +46-(0)8-585 838 87
Cell phone: 070-883 19 79
E-mail: Erik.Sundstrom@ki.se

Biträdande studierektor

Erika Jonsson Laukka

Phone: +46-(0)8-524 858 35
E-mail: Erika.Jonsson.Laukka@ki.se

Forskarutbildningssamordnare

Catarina Cleveson
E-post: catarina.cleveson@ki.se
Telefon: 08-524 868 32 

Postadress: Karolinska Institutet, Institutionen för neurobiologi, vårdvetenskap och samhälle, Ledningsadministration D3, Alfred Nobels Allé 23, Fack 23400, 141 83 Huddinge

Ledamöter

Sektionen för allmänmedicin och primärvård

Axel Carlsson, E-post: axel.carlsson@ki.se

Suppleant: Ylva Skåner, E-post: ylva.skaner@ki.se

Sektionen för Aging Research Center (ARC)

Weili Xu, E-post: weili.xu@ki.se

Suppleant: Carin Lennartsson, E-post: carin.lennartsson@ki.se

Suppleant: Alireza Salami, E-post: alireza.salami@ki.se

Sektionen för arbetsterapi

Louise NygårdE-post: louise.nygard@ki.se

Suppleant: Camilla Malinowsky, E-post:  camilla.malinowsky@ki.se

Suppleant: Staffan Josephsson, E-post: staffan.josephsson@ki.se

Sektionen för fysioterapi

Charlotte YtterbergE-post: charlotte.ytterberg@ki.se

Suppleant: Carina Boström, E-post: carina.bostrom@ki.se

Sektionen för klinisk geriatrik

Taher Darreh-Shori, E-post:taher.darreh‑shori@ki.se

Suppleant: Johan Lökk, E-post: johan.lokk@sll.se

Suppleant: Vesna Jelic, Epost: Vesna.Jelic@ki.se

Sektionen för neurogeriatrik

Helena KarlströmE-post:helena.karlstrom@ki.se

Elisabet Åkesson, E-post:elisabet.akesson@ki.se

Suppleant: Sophia Schedin Weiss, E-post: sophia.schedin.weiss@ki.se

Sektionen för omvårdnad

Lena-Marie Petersson, E-post: lena-marie.petersson@ki.se

Suppleant: Anne-Marie Boström, E-post: anne-marie.boström@ki.se

Doktorandrepresentanter

Sophie Gaber, E-post: sophie.gaber@ki.se

ForskarutbildningOrganisation