Tidigare disputationer & information för doktorander

Ska du snart disputera hittar du här ett kort informationsblad (PDF) om hur vi på avdelningen kan stötta dig.

Vi presenterar också våra tidigare doktorander vid CNS avdelningen Neuro från de senaste två åren.


Stöd vid disputationer, information för doktorander

 

Söker du information om kommande disputationer?
Vänligen se Neuros aktivitetskalender eller sök i KI-kalendern

 

Tidigare disputationer 2023

 

 

Ida Friberger disputation
Ida Friberger

6 december

  • Ida Friberger (Holmins forskargrupp)
    Titel: Optimization of in vivo cell tracking methods with long-lived radionuclides for PET imaging.
    Kl 13.00
    Lars Klareskog lecture hall, U1:02 (N-huset), Karolinska Universitetssjukhuset Solna
Fredrik Ståhl och Anna Falk Delgado disputation
Fredrik Ståhl med huvudhandledare Anna Falk Delgado

20 oktober

  • Fredrik Ståhl (Falk Delgados forskargrupp)
    Titel: Dual-energy imaging in stroke: Feasibility of dual-layer detector cone-beam computed tomography
    Kl 09.15
    Karolinska Universitetssjukhuset, Solna, Lars Leksell (A6:04), Karolinska Universitetssjukhuset i Solna, Eugeniavägen 3
Susanne Neumann disputation
Susanne Neumann

6 oktober

  • Susanne Neumann (Brundins forskargrupp).
    Titel: Inflammatory Events and their Effect on Neural Stem Cell Differentiation
    Kl 08.30.
    CMM föreläsningssal, Centrum för Molekylär Medicin, plan 00, Visionsgatan 18, L8Solna
Thomas Moridi disputation
Thomas Moridi

29 september

  • Thomas Moridi (Kockums forskargrupp)
    Titel: Genetic, magnetic resonance imaging and body fluid biomarker associations with severity of multiple sclerosis
    Kl 09.00.
    CMM föreläsningssal, Centrum för Molekylär Medicin, plan 00, Visionsgatan 18, Solna
Silvia Fanton disputation
Silvia Fanton

 

9 juni

  • Silvia Fanton (Koseks forskargrupp)
    Titel: Brain imaging of chronic pain: From the association with immune mechanisms to brain networks
    Kl 09.15.
    Andreas Vesalius, Berzelius väg 3, Campus Solna
Keying Zhu defence
Keying Zhu

 

17 maj

  • Keying Zhu (Harris forskargrupp)
    Titel: Reinforced Regulation of Myeloid Cells in Experimental Neuropathologies
    Kl 09.00.
    Karolinska Universitetssjukhuset, SolnaFöreläsningssal, L8:00, CMM, Visionsgatan 18,

Mana Shams
Mana Shams

 

28 april

  • Mana Shams (Granbergs forskargrupp)
    Titel: Microvascular Disease in Cognitive Impairment
    Kl 13.00
    Karolinska Universitetssjukhuset, Solna, Rolf Luft Auditorium, Anna Steckséns gata 53
Ulf Kläppe defense
Ulf Kläppe

 

 

 

  • Ulf Kläppe (Ingres forskargrupp).
    Titel: Biomarkers and psychological stress in amyotrophic lateral sclerosis
    Kl 09.00
    Karolinska Universitetssjukhuset, Huddinge, Blickagången, C1:87

 

 

17 februari

  • Yachao He (Svenningssons forskargrupp)
    Titel: Bridging the gap between lipid dyshomeostasis and brain disorders: Role of prosaposin and progranulin
    Kl 09.00
    Karolinska Universitetssjukhuset, SolnaJ3:11, Birger & Margareta Blombäck, U220032100, Bioclinicum

 

 

 

Mattias Bronge disputation_cut
Mattias Bronge

 

27 januari

  • Mattias Bronge (Grönlunds forskargrupp). 
    Titel: Identification of autoantigens in multiple sclerosis
    Kl 09.00.
    Föreläsningssal, Centrum för molekylär medicin, L8:00, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna.


Tidigare disputationer 2022

 

 

Disputation Simon Skyrman
Simon Skyrman

 

24 november

 

 

 

Jenny Pettersson Segerlind

22 november

  • Jenny Pettersson Segerlind (Edström/Elmi-Teranders forskargrupp).
    Titel: Risk factors, surgical outcome, and quality of life in patients with cranial or spinal meningioma
    Kl. 08.00.
    St. Eriks Ögonsjukhus, Aulan, plan -1, Eugeniavägen 12 

 

Peter Alping
Peter Alping

3 november

  • Peter Alping (Piehls forskargrupp).
    Titel: Pharmacoepidemiological Studies of Rituximab and Other Recent Therapies in Multiple Sclerosis. 
    Kl 14.00. 
    CMM föreläsningssal, L8:00, Visionsgatan 18, Solna.
Disputation
Moa Pontén

 

16 september

  • Moa Pontén (Jensens forskargrupp).
    Titel: Testing the boundaries for expectation effects in health and disease
    Kl 10.00.
    Atrium, Nobels väg 12b Campus Solna

     

  •  Leonard Yeo (Holmins forskargrupp).
    Titel: Optimizing Thrombectomy and the Patient in Acute Ischemic Stroke
    Kl 09.00
    Inghesalen, Widerströmska huset, Tomtebodavägen 18A, Campus Solna

 

 

 

2 juni

  • Jesse Huang (Kockums forskargrupp)
    Titel: Biomarkers and viral risk factors in multiple sclerosis
    Kl. 09.00
    Center for Molecular Medicine, Visionsgatan 18, L8, 171 76, Solna

 

 

 

Disputation
Panagiota Tsitsi

25 maj

  • Panagiota Tsitsi (Svenningssons forskargrupp)
    Titel: Studies on eye movements in Parkinson’s Disease
    Kl. 09.00
    CMM, L8:00, Visionsgatan 18, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

 

 

 

Disputation
Mattias Andréasson

13 maj

  • Mattias Andréasson (Svenningssons forskargrupp)
    Titel: Peripheral neuropathy and altered cobalamin metabolism in Parkinson's disease and other movement disorders
  • Kl. 09.00
    C1.87, Karolinska Universitetssjukhuset, Huddinge






     
  • Granit Kastrati (Jensens forskargrupp)
    Titel: Neural processes underpinning pain perception: genetic, temporal, and behavioral
    Kl. 10.15
    Peter Reichard, Biomedicum, Solnavägen 9 and online
    Campus Solna

     
  • Arvin Chireh (Holmins forskargrupp)
    Titel: Feasibility, safety, and diagnostic potential of endomyocardial micro-biopsies
    Kl. 13.00
    Nanna Svartz, J3:12, Karolinska universitetssjukhuset, Solna
    Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

 

11 maj

  • Ioannis Mantas (Svenningssons forskargrupp)
    Titel: Regulation of monoaminergic functions by GPCRS with a special emphasis on mental and movement disorder
    Kl. 14.00
    Lecture Hall, L8:00 024, CMM, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

 

 

 

epilepsi
Karin Westin

8 april

  • Karin Westin (Lundqvists forskargrupp)
    Title: On mapping epilepsy: magneto- and electroencephalographic characterizations of epileptic activities
    Kl 14.00.
    Rockefeller, Nobels väg 11 och online
    Campus Solna




     
  • Jens Fust (Jensens forskargrupp)
    Titel: The Role of Pain Modulation in Non-Suicidal Self-Injury
    Kl 10.15.
    Nils Ringertz, Solnavägen 9, Solna och online
    Campus Solna
Disputation
Michael Plattén

 

 

25 mars

  • Michael Plattén (Granberg/Kristoffersens forskargrupp)
    Titel: Quantitative MRI Biomarkers of Neurodegeneration in Multiple Sclerosis.
    Kl 09.00.
    Rappesalen, Alfred Nobels Allé 10, Flemingsberg och online
    Campus Flemingsberg

 

 

18 mars

  • Rikard Grankvist (Holmins forskargrupp)
    Titel: Development of Superselective Endovascular Tissue Access and Sampling
    Kl 09.00.
    Rolf Luft Auditorium, L1:00, Karolinska Universitetssjukhuset, Stockholm Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

 

 

 

Nilla Karlsson
2023-12-06