Forskning inom ögon och syn
Som en ledande forskningsenhet inom ögon- och synområdet bedriver vi högkvalitativ pre-klinisk, klinisk och translationell forskning i syfte att göra nya upptäckter för att förstå principerna bakom den visuella processen och mekanismerna bakom olika typer av ögonsjukdomar. Målet är att utveckla bättre behandlingsmetoder som i slutändan bevarar eller återställer synen.
Inom avdelningen arbetar flera forskarteam som tillsammans utvecklar och värderar olika typer av metoder och behandlingar och optimerar klinisk och vetenskaplig diagnostik inom området ögon och syn. Karolinska Insitutet tillhandahåller en mycket god infrastruktur som ger oss goda och långsiktiga förutsättningar att bedriva den främsta forskningen inom området.
Forskning nära vården
Vår forskningsmiljö är tätt integrerad med den kliniska vården på S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Universitetssjukhuset vilket ger unika förutsättningar att skapa ett kunskapsflöde mellan grundforskning, klinisk forskning och hälso- och sjukvården. Problem som identifierats och frågor som väckts inom sjukvården får ligga till grund för pre-klinisk forskning och utveckling av nya behandlingsmetoder kan snabbt överföras tillbaka till och tillämpas i vården i form av god patientnytta.
Framgångsrik forskning
Avdelningens forskning har de senaste fem åren resulterat i 7 doktorsavhandlingar, och våra medarbetare har publicerat drygt 150 vetenskapliga artiklar. Flera av våra forskare tillhör den nationella och internationella toppen inom ämnet ögon och syn och många anlitas som talare i olika sammanhang.
Forskningsområden
Visuell Neurovetenskap - Rune Brautasets forskargrupp
Näthinnan - Anders Kvantas forskargrupp
Ögononkologi och -patologi - Gustav Stålhammars forskargrupp
Ögonrörelser och syn - Tony Pansells forskargrupp
Glaukom - Pete Williams forskargrupp
Forskargruppsledare Ögon och syn
Rune Brautaset
ProfessorGustav Stålhammar
Adjungerad professorAnders Kvanta
Professor/ÖverläkareTony Pansell
Professor/OptikerPete Williams
Professor
Foto: Karin DahlströmDubbelt firande på kliniskt forskningscentrum
Kliniskt forskningscentrum, ett samarbete mellan S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Institutet, har fått en flygande start sedan öppningen våren 2026. Fem förfrågningar om kliniska studier har redan kommit in, från både läkemedelsföretag och forskare på andra sjukhus. Tre pågående studier, som startat vid årsskiftet, har också tagits över i centrets regi.
– Det stora intresset visar att det finns ett tydligt behov av en samlad resurs för kliniska prövningar inom ögonsjukvård. Vi kan erbjuda en strukturerad miljö där studierna genomförs säkert och effektivt, samtidigt som patienterna får tillgång till nya behandlingsmöjligheter, säger Gauti Jóhannesson, forskningschef och chefläkare, S:t Eriks Ögonsjukhus.
Rune Brautaset, professor vid Karolinska Institutet, ser Kliniskt forskningscentrum som en nyckel för att stärka kopplingen mellan vård och forskning.
– Kliniskt forskningscentrum gör det lättare att gå från idé till genomförd studie. Kombinationen av S:t Eriks Ögonsjukhus kliniska vardag och Karolinska Institutets forskningsmiljö ger oss unika möjligheter att utveckla ögonsjukvården, säger Rune Brautaset.
Foto: Ulf SirbornNytt forskningscentrum ska stärka patienternas ögonhälsa
Rune Brautaset, professor vid Karolinska Institutet, beskriver hur det nya kliniska forskningscentret, i nära samarbete med S:t Eriks Ögonsjukhus, ska ge bättre vård för patienter med till exempel glaukom, retinala sjukdomar och torra ögon. Det nya kliniska forskningscentret växer fram ur en lång tradition av nära samarbete mellan Karolinska Institutet och S:t Eriks Ögonsjukhus. Här utvecklar forskning, utbildning och klinisk verksamhet ögonsjukvården tillsammans.
Rune Brautaset är professor och avdelningschef för Avdelningen ögon och syn vid Karolinska Institutet och har en central roll i satsningen.
Foto: Johanna Hanno,Jens SolvbergStrategisk satsning gynnar forskning och utbildning
Drygt 100 av medarbetarna på S:t Eriks Ögonsjukhus är delaktiga i forskning och utbildning i någon form. Intresset är stort, och nu görs flera riktade satsningar, bland annat genom att en forskarutbildningstjänst för sjuksköterska inrättas.
- Vi har ett nära samarbete och en sammanflätad verksamhet mellan Karolinska Institutet och S:t Eriks Ögonsjukhus. Tanken är att forskningen ligger på KI, men inte den kliniska uppdragsforskningen som kommer från industri eller utlysningar. Den ligger i stället på sjukhuset där patienter och vårdmiljö finns. Sjukhuset är ju naturlig huvudman för sådan forskning, säger Rune Brautaset.
