Skip to main content

Forskning inom ögon och syn

Som en ledande forskningsenhet inom ögon- och synområdet bedriver vi högkvalitativ pre-klinisk, klinisk och translationell forskning i syfte att göra nya upptäckter för att förstå principerna bakom den visuella processen och mekanismerna bakom olika typer av ögonsjukdomar. Målet är att utveckla bättre behandlingsmetoder som i slutändan bevarar eller återställer synen.

Inom avdelningen arbetar flera forskarteam som tillsammans utvecklar och värderar olika typer av metoder och behandlingar och optimerar klinisk och vetenskaplig diagnostik inom området ögon och syn. Karolinska Insitutet tillhandahåller en mycket god infrastruktur som ger oss goda och långsiktiga förutsättningar att bedriva den främsta forskningen inom området.

Forskning nära vården

Vår forskningsmiljö är tätt integrerad med den kliniska vården på S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Universitetssjukhuset vilket ger unika förutsättningar att skapa ett kunskapsflöde mellan grundforskning, klinisk forskning och hälso- och sjukvården. Problem som identifierats och frågor som väckts inom sjukvården får ligga till grund för pre-klinisk forskning och utveckling av nya behandlingsmetoder kan snabbt överföras tillbaka till och tillämpas i vården i form av god patientnytta.

Framgångsrik forskning

Avdelningens forskning har de senaste fem åren resulterat i 7 doktorsavhandlingar, och våra medarbetare har publicerat drygt 150 vetenskapliga artiklar. Flera av våra forskare tillhör den nationella och internationella toppen inom ämnet ögon och syn och många anlitas som talare i olika sammanhang.

Forskningsområden

Forskargruppsledare

Lektor

Rune Brautaset

Telefon: 08-672 38 40
Enhet: Ögon och syn Brautaset
E-post: Rune.Brautaset@ki.se

Forskargruppsledare

Stefan Löfgren

Enhet: Ögon och syn Löfgren/Kugelberg
E-post: Stefan.Lofgren@ki.se

Professor, adjungerad

Maria Kugelberg

Enhet: Ögon och syn Löfgren/Kugelberg
E-post: Maria.Kugelberg@ki.se

Professor/överläkare

Stefan Seregard

Telefon: 08-672 33 75
Enhet: Ögon och syn Seregard/Kvanta
E-post: stefan.seregard@ki.se

Professor, adjungerad

Anders Kvanta

Enhet: Ögon och syn Seregard/Kvanta
E-post: Anders.Kvanta@ki.se

Lektor/optiker

Tony Pansell

Telefon: 08-672 36 63
Enhet: Ögon och syn Pansell
E-post: Tony.Pansell@ki.se

Forskarassistent

Pete Williams

Enhet: Ögon och syn Williams
E-post: pete.williams@ki.se