Forskargruppsledare vid Institutionen för neurovetenskap A-Ö

Forskargrupperna vid institutionen för neurovetenskap arbetar med många olika aspekter av nervsystemets struktur och funktion, både under normala förhållanden och vid olika sjukdomar.

Länkarna leder till forskargruppernas engelska sidor.

A-E

Gruppledare: Konstantinos Ampatzis
Forskargrupp: Ampatzis Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4D

Gruppledare: Anders Borgkvist
Forskargrupp: 
Forskningsområde: 
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Lennart Brodin
Forskargrupp: Brodin Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Marie Carlén
Forskargrupp: CarlénLab
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Andrea Carmine Belin
Forskargrupp: Carmine Belin Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Sandra Ceccatelli
Forskargrupp: Ceccatelli Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Tatiana Deliagina
Forskargrupp: Deliagina Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Rochellys Diaz Heijtz
Forskargrupp: Diaz Heijtz Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 8D

Gruppledare: Henrik Ehrsson
Forskargrupp: Ehrsson Laboratory
Forskningsområde: Kognitiv neurovetenskap
Hus/kvarter: Biomedicum, 4D

Gruppledare: Abdel El Manira
Forskargrupp: El Manira Lab
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

F-H

Gruppledare: Anna Falk
Forskargrupp: Falk Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Gilberto Fisone
Forskargrupp: Fisone Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Kaj Fried
Forskargrupp: Fried Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 6D

Gruppledare: Alessandro Furlan
Forskargrupp: Furlan Lab – Neurobiology of Obesity
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemetNeuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Janos Fuzik
Forskargrupp: Fuzik Laboratory - Neuronal circuits of anxiety
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Location: Biomedicum, 4D

Gruppledare: Dasiel Oscar Borroto Escuela, Kjell Fuxe
Forskargrupp: Fuxe and Borroto-Escuela laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Sten Grillner
Forskargrupp: Grillner Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Mattias Günther
Forskargrupp: Experimentell traumatologi
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Saida Hadjab
Forskargrupp: Hadjab Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Tibor Harkany
Forskargrupp: Harkany Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Jeanette Hellgren Kotaleski
Forskargrupp: Hellgren Kotaleski Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter:

Gruppledare: Anna Herland
Forskargrupp: Herland Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Ola Hermanson
Forskargrupp: Hermanson Laboratory
Forskningsområden: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Tomas Hökfelt
Forskargrupp: Hökfelt Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

I-L

Gruppledare: Carlos Ibáñez
Forskargrupp: Ibáñez Laboratory
Forskningsområden: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D/8D

Gruppledare: Federico Iovino
Forskargrupp: Iovino Laboratory
Forskningsområden: Bakteriella infektioner i hjärnan
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Håkan Karlsson
Forskargrupp: Karlsson Laboratory
Forskningsområden: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Ole Kiehn
Forskargrupp: Kiehn Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Konstantina Kilteni
Forskargrupp: Kilteni Laboratory
Forskningsområde: Kognitiv neurovetenskap
Hus/kvarter: Biomedicum, 4D

Gruppledare: Torkel Klingberg
Forskargrupp: Klingberg Laboratory
Forskningsområde: Kognitiv neurovetenskap
Hus/kvarter: Biomedicum, 4D

Gruppledare: François Lallemend
Forskargrupp: Lallemend Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Juan Pablo Lopez
Forskargrupp: Lopez Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemetNeuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

M-Ö

Gruppledare: Björn Meister
Forskargrupp: Meister Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Konstantinos Meletis
Forskargrupp: Meletis Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Jan Mulder
Forskargrupp: Mulder Laboratory
Forskningsområde:
Hus/kvarter: Biomediocum, 8B

Gruppldare: Lars Olson
Forskargrupp: Olson Laboratory
Forskningsområde: Genetiska och molekylära mekanismer för sjukdomar i nervsystemet
Hus/kvarter: Biomedicum, 7D

Gruppledare: Agneta Richter Dahlfors
Forskargrupp: Richter Dahlfors Laboratory
Forskningsområde: Nanomedicin och nanovetenskap, (se även AIMES - Center for the Advancement of Integrated Medical and Engineering Sciences)
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Mårten Risling
Forskargrupp: Experimentell traumatologi
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Emanuela Santini
Forskargrupp: Santini Laboratory
Forskningsområde:
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Oleg Shupliakov
Forskargrupp: Shupliakov Laboratory
Forskningsområde: Nervcellers utveckling, biologi och patologi
Hus/kvarter: Biomedicum, 8B

Gruppledare: Gilad Silberberg
Forskargrupp: Silberberg Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende
Hus/kvarter: Biomedicum, 4B

Gruppledare: Fredrik Ullén
Forskargrupp: Ullén Laboratory
Forskningsområde: Kognitiv neurovetenskap
Hus/kvarter: Biomedicum, 4D

Gruppledare: Sven Ove Ögren
Forskargrupp: Ögren Laboratory
Forskningsområde: Neuronala nätverk och beteende