Vad är RIKI?
Research Infrastructure KI (RIKI), är Karolinska Institutets gemensamma organisation för forskningsinfrastruktur. Här finns resurser, tekniker och tjänster som KI:s forskare behöver för att bedriva avancerad medicinsk forskning.
En gemensam ingång för forskare
RIKI ger forskare vid KI en mer sammanhållen och tillgänglig struktur. Gemensamma standarder, samordnad bokning, tekniskt stöd och tydliga processer minskar de administrativa hinder som annars kan ta tid från själva forskningen. Målet är att forskare ska kunna koncentrera sig på sina frågor.
Så leds RIKI
RIKI leds av en direktör för forskningsinfrastruktur som har det övergripande ansvaret för strategisk utveckling för RIKI, resursfördelning och samordning inom RIKI. Till stöd finns en administrativ chef som ansvarar för verksamhetsstödet. Verksamheten är sedan organiserad i enheter med avdelningschefer.
Forskarnas inflytande över organisationens inriktning säkerställs genom rådgivande grupper kopplade till ledningen och till de enskilda avdelningarna.
Finansiering
RIKI finansieras genom en kombination av statsanslag, externa bidrag och avgifter från de som använder infrastrukturen.

Följ RIKIs process
Karin Dahlman Wright, Direktör för infrastruktur berättar
Vikten av en god arbetsmiljö och kommunikation
Jag ser fram emot att arbeta med ytterligare fem core-faciliteter vid KI Syd i RIKI. Välkomna BEA, BSL3, FFC, LCI och SICOF från 1 oktober! Vi förbereder nu för att inkludera övriga core-faciliteter samt frysfaciliteter vid KI Syd senare under året. Det känns väldigt tillfredställande att vi följer vår plan. Tack till alla inblandade!
När RIKI växer behöver verksamhetsstödet växa och utvecklas för att stödja core-faciliteter och annan forskningsinfrastruktur på ett professionellt sätt. Camilla Fors Holmberg ansvarar för att verksamhetsstödet håller jämna steg med utvecklingen av övriga RIKI. Vi har nyligen välkomnat Fredrika Aronsson som HR-partner och Polina Mörk som Controller.
En god arbetsmiljö lägger grunden för ett starkt RIKI
RIKI ska samla och stärka KI:s forskningsinfrastruktur. För att RIKI ska bli starkt krävs en god arbetsmiljö och en god samverkan. Vi har redan etablerat ett samverkansråd vid RIKI. Jag ser detta som en mycket viktig plattform för dialog och har haft en god samverkan med fackliga företrädare i olika tidigare roller vid KI.
Vi kommer snart att ha vårt första möte i RIKI:s arbetsmiljögrupp med uppdrag att stödja och utveckla det systematiska arbetsmiljöarbetet. Gruppen ska fungera som ett forum för dialog och samverkan i frågor som rör arbetsmiljö, hälsa, säkerhet och inkluderar arbetsgivarrepresentanter, skyddsombud samt centrala miljö- och säkerhetsombud. Jag kommer själv att delta vid gruppens möten eftersom jag prioriterar att ha direkt dialog i dessa viktiga frågor. Hör gärna av dig om du har frågor eller idéer vad gäller RIKI:s arbetsmiljöarbete.
En god kommunikation bidrar till en god arbetsmiljö
En god kommunikation och dialog är viktiga bidrag till en god arbetsmiljö. Vi behöver arbeta upp bra kanaler för kommunikation och dialog inom RIKI. Ett nyhetsbrev och en Teams kanal lanseras nu i oktober och runt årsskiftet planerar vi att dra igång föreståndarmöten och medarbetarmöten. Jag ser verkligen fram emot att träffa er alla. Kom gärna med förslag på punkter att ta upp och andra gemensamma dialogforum. När RIKI är färdig etablerat sommaren 2027 planerar vi att ha en kick-off.
/Karin
Tidigare inlägg
När vi nu summerar det första halvåret med RIKI och önskar alla en skön sommar är det tillfredsställande att processen med att införliva verksamheter och planeringen för höstens införlivningar gått så smidigt. Tack till alla inblandade som bidragit till detta! Det är spännande att tänka att om ett år ska RIKI vara etablerat och vi kan fullt ut fokusera på vårt gemensamma arbete för att ytterligare stärka KI:s forskningsinfrastruktur.
Nyligen deltog jag i en panel med fokus på karriärutveckling för de som verkar inom forskningsinfrastrukturer vid SciLifeLab facility forum. Det lyftes tydligt fram att KI var först ut i Sverige med en karriärväg för de som verkar inom forskningsinfrastruktur vilket vi ska vara stolta över. Flera andra lärosäten har nu följt efter utifrån respektive lärosätes unika förutsättningar och med lite olika benämningar på befattningarna. Det rådde en stor samstämmighet om vikten av att fortsätta, och bredda, arbetet med karriärutveckling i kontexten forskningsinfrastruktur. Det är naturligtvis något vi ska göra inom RIKI. Kompetensutveckling för personer som verkar inom forskningsinfrastruktur är ett av målen inom RIKI.
VI fick också en internationell utblick från Storbritannien och Warwick University där man har etablerat ett väldigt detaljerat karriärsystem för personer med fokus på teknisk- och metodologisk service och utveckling. Min spontana tanke var att systemet var väl komplicerat men en spännande aspekt som lyftes var att personer med denna karriär ingår i akademiska organ.
Några av er har kanske noterat att det byggs bunkrar i Inventumlaboratoriet på Scheeles väg 5. Dessa kommer att bli en del av RIKI. Denna forskningsinfrastruktur är en gemensam satsning av Stockholm trio (KI, KTH och SU), och ett viktigt komplement till Centrum för medicinsk strålningsvetenskap. Tanken är att forskare och lärare inom centrumbildning ska nyttja infrastrukturen för forskning och utbildning.
Önskar er alla en skön sommar och på återhörande i augusti,
Det händer mycket inom RIKI och här vill jag berätta om det som händer inom RIKI och vad som är på gång.
I implementeringsgruppen jobbar vi systematiskt med att förbereda införlivning av ytterligare core-faciliteter och forskningsinfrastrukturer i RIKI så att Komparativ medicin, inklusive core-faciliteter för zebrafisk och transgena djur, samt KI Biobank får sällskap. Ni kommer att märka att det händer saker under hösten och vi kommer att återkomma direkt efter sommaren allteftersom saker händer.
Förra veckan deltog jag i en skyddsrond i KI Biobank. Lärorikt och förtroendeingivande. Jag fick också tillfälle att lyfta att jag ser ombudsroller inom bland annat biosäkerhet och kemikalier som otroligt viktiga funktioner men att vi, efter dialog med motsvarande centrala funktioner inom KI, vill avvakta lite med att tillsätta dessa på RIKI nivån tills vi fått in fler verksamheter i höst. Har jag inte delegerat ombudsrollen har jag kvar den själv. KM har kvar sina ombud.
Som ni kanske känner till har Rektor uppdragit åt RIKI att ansvara för upphandling av hårdvara för high performance computing och AI samt att bygga upp en core-facilitetet för AI inom RIKI. Det är ett arbete som börjar nu. Här kommer vi att nyttja all kompetens som finns inom RIKI i hur man etablerar och driver en core-facilitet.
I veckan har jag mitt sista möte som ordförande i Rådet för miljö och hållbar utveckling men detta gör inte att mitt intresse för klimat, miljö och hållbar utveckling minskar. Tvärtom ser jag fram emot att få jobba med dessa frågor på en operativ nivå och ser stora möjligheter att RIKI kan vara en föregångare inom detta område!
/Karin

