Administration vid PHS

This page in English

Kontaktuppgifter till administrativ personal vid institutionen för folkhälsovetenskap (PHS). Administrationen vid PHS är gemensam med institutionen för lärande, informatik, management och etik (LIME).

Administrativ chef

Kontakta administrativ chef via ac@phs.ki.se

Administrativ chef

Per Hanvik

Telefon: 08-524 833 44
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: per.hanvik@ki.se

HR och personalfrågor

Kontakta oss på HR på hr@phs.ki.se

För KIMKAT-ärenden, hör av dig till kimkat@phs.ki.se

Personalansvarig

Malin Landstedt

Telefon: 08-524 852 49
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: malin.landstedt@ki.se

Personalhandläggare

Maria Herdland

Telefon: 08-524 801 05
Enhet: Institutionsadministration
E-post: maria.herdland@ki.se

Personalhandläggare

Josefine Hjorth

Telefon: 08-524 827 43
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: josefine.hjorth@ki.se

Personalhandläggare

Sofia Öhlund

Telefon: 08-524 852 51
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: sofia.ohlund@ki.se

Personalhandläggare

Therese Wahlström

Telefon: 08-524 836 84
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: Therese.Wahlstrom@ki.se

Sekretariat

För frågor om arkiv, kalendarium och liknande, kontakta oss på sekretariat@phs.ki.se

För ärenden till diariet, hör av dig till registrator@phs.ki.se

Prefektsekreterare

Emma Thorell

Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: emma.thorell@ki.se

Arkivarie

Linus Askenfelt

Telefon: 08-524 833 49
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: linus.askenfelt@ki.se

Infrastruktur

För frågor om internpost, leveranser, inköp av IT och telefoni, utfärdande av passerkort, hör av dig till infrastruktur@phs.ki.se

IT-samordnare

Ludvig Andersson

Telefon: 08-524 837 63
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: ludvig.andersson@ki.se

IT-tekniker

Ludwig Berglund

Enhet: Institutionen för lärande, informatik, management och etik (LIME), C7
E-post: ludwig.berglund@ki.se

IT-tekniker

Erik Attoff

Telefon: 08-524 822 75
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: erik.attoff@ki.se

Institutionstekniker

Bo Planstedt

Telefon: 08-524 833 47
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: Bo.Planstedt@ki.se

IT-support för dig som arbetar på PHS

Kontakta KI:s centrala IT support, mejla till it-support@ki.se eller nå dem på telefon på 08-524 822 22. 

Öppettider och mer information om den centrala IT-supporten på KI

Manualer

På IT- och Telefonis startsida hittar du användarmanualer till många av IT:s tjänster.

Ekonomi

Frågor gällande ekonomi; hör av dig till ekonomi@phs.ki.se

Ekonomiansvarig

Johanna Sandelius

Telefon: 08-524 852 80
Enhet: Institutionsadministration
E-post: Johanna.Sandelius@ki.se

Redovisningsansvarig

Johan Häggström

Telefon: 08-524 866 09
Enhet: Institutionsadministration
E-post: johan.haggstrom@ki.se

Ekonomihandläggare

Athanassios Papadopoulos

Telefon: 08-524 833 43
Enhet: Institutionsadministration
E-post: athanassios.papadopoulos@ki.se

Ekonomiadministratör

Pia Persson

Telefon: 08-524 823 87
Enhet: Institutionsadministration
E-post: Pia.Persson@ki.se

Ekonomihandläggare

Ellinor Sonesson

Enhet: Institutionsadministration
E-post: ellinor.sonesson@ki.se

Controller

Elin Sundqvist

Telefon: 08-524 833 36
Enhet: Institutionsadministration
E-post: elin.sundqvist@ki.se

Ekonomihandläggare

Danielle Thelin

Telefon: 08-524 833 26
Enhet: Institutionsadministration
E-post: danielle.thelin@ki.se

Ekonomihandläggare

Ourania Theodoridou

Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: ourania.theodoridou@ki.se

Utbildningsadministration

Ansvarig utbildningsadministration

Utbildningsadministratör

Hannele Granström

Telefon: 08-524 833 76
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: hannele.granstrom@ki.se

Programhandläggare

Utbildningsadministratör

Lena Björk

Telefon: 08-524 801 28
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: lena.bjork@ki.se

Forskarutbildning

För frågor om forskarutbildning, hör av dig till fu-adm@phs.ki.se

Handläggare

Amanda Aronsson

Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: amanda.aronsson@ki.se

Föräldraledig till juni 2019:

Utbildningsadministratör

Anastasia Urban

Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: anastasia.urban@ki.se

Grundutbildning

För frågor om grundutbildningen på PHS, hör av dig till gu-adm@phs.ki.se

Utbildningsadministratör

Hannele Granström

Telefon: 08-524 833 76
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: hannele.granstrom@ki.se

Utbildningsadministratör

Amina Samuelsson

Telefon: 08-524 801 35
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: amina.samuelsson@ki.se

Studievägledare

Utbildningsadministratör

Liselott Salomonsson

Telefon: 08-524 833 27
Enhet: Institutionsadministration
E-post: liselott.salomonsson@ki.se

Kommunikation och webb

Hör av dig till kommunikation@phs.ki.se

Kommunikatör

Ida Rutström

Telefon: 08-524 852 55
Enhet: Internkommunikation och verksamhetsstöd
E-post: ida.rutstrom@ki.se

Kommunikatör

Charlotte Brandt

Telefon: 08-524 867 32
Enhet: Internkommunikation och verksamhetsstöd
E-post: charlotte.brandt@ki.se

Kontakta eller besök oss

Här hittar du kontaktinformation och besöksadress till institutionen för folkhälsovetenskap

Länkar

AdministrationInstitution