Akut omhändertagande av självmordsnära person (AOSP)
Akut omhändertagande av självmordsnära person (AOSP) ges i två varianter; en endagskurs för att öka kunskapen om hur man kan agera i en akut situation där en person är i risk att ta sitt liv och en två dagar lång instruktörsutbildning där du efter genomgången utbildning har behörighet att utbilda i endagskursen AOSP.
AOSP endagskurs
Kursen är 8 timmar och genomförs av utbildade instruktörer. Du väljer själv vilken utbildad instruktör du vill ta kontakt med via vår lista över aktiva instruktörer i Sverige, där du kan se vilka instruktörer som har behörighet att anordna kurser i AOSP.
AOSP utgår från en serie inspelade föreläsningar som tar upp risk- och sårbarhetsfaktorer, myter och fördomar om psykisk ohälsa och självmordsnärhet och vilken hjälp som kan erbjudas en person i psykisk nöd. Kursen behandlar även bemötandet i en akut situation samt olika lagar, skyldigheter och rättigheter som vi bör förhålla oss till i samband med detta. För att exemplifiera olika situationer som kan uppstå används fallbeskrivningar, där deltagarna bland annat får diskutera orsaker och olika vägar till lösning och där kursledaren ställer frågor i syfte att stimulera till reflektion.
AOSP instruktörsutbildning
Är du intresserad av att utbilda dig till instruktör i AOSP?
Denna utbildning har tagits fram av Karolinska Institutet och Region Stockholm och administreras av NASP vid Region Stockholm. Mer information om utbildningen samt tillgängliga datum och anmälan finner du via NASP:s hemsida vid Region Stockholm.
Utbildningen ges i tre olika varianter
- AOSP Allmänheten (AOSP-A)
Vänder sig till allmänheten och omfattar dig som i ditt arbete kommer i kontakt med personer i risk att genomföra en självmordshandling.
- AOSP Blåljus (AOSP-B)
Vänder sig till dig som arbetar eller samarbetar med blåljusorganisationerna (ambulans, polis, räddningstjänst, SOS Alarm)
- AOSP Trafik (AOSP-T)
Vänder sig till dig som arbetar i eller nära trafikmiljöer där det förekommer suicid, t.ex. på tågplattformar, stationer, gator, broar, trygghets- och ledningscentraler.
Arbetar du i en verksamhet med personal i offentlig och/eller trafiknära miljö och vill veta mer om Akut omhändertagande av självmordsnära person med inriktning trafik?
Den 17 april bjuder NASP in till en öppen digital informationsträff om utbildningen, där det finns möjligheten att träffa och ställa frågor direkt till utbildningsansvariga.
Kontakt
Josefine Engelbrechtsen
Anknuten till ForskningUtbildningen AOSP är ett samarbete mellan NASP, SOS Alarm, Polismyndigheten i Stockholms län, Storstockholms brandförsvar och AISAB.
