eAT-provet - Aktuellt just nu!
Här hittar du aktuell information om eAT-provet
eAT-provet 28 februari 2025
Skrivtid kl. 09.00-14.00
Anmälningsperiod: 23 - 30 januari kl. 12.00
Inloggningsuppgifter till DigiExam kommer att skickas ut senast i mitten av vecka 9.
Anmälan - så här går det till:
Anmälningssystemet är uppbyggt i två olika delar eller “steg”.
Steg 1
- Ange dina person- och kontaktuppgifter samt gör minst tre val av skrivorter i prioriteringsordning. Vi rekommenderar att du gör fyra val.
- Klicka på “skicka”.
- En länk kommer att skickas till din angivna e-postadress under dagen, som leder till steg 2. Observera att mailet kan levereras med fördröjning.
- Använd gärna din privata e-postadress som du har tillgång till under lång tid efter provet.
- Spara gärna det unika ID du får vid din anmälan, men det är inte avgörande för din anmälans giltighet.
Steg 2
- Du får en länk till din e-postadress. Denna länk, som kan komma med fördröjning, gäller under en angiven tid från det att du mottagit mailet.
- Via länken ska du komplettera din anmälan med korrekt ifyllda uppgifter och bifogade dokument inom den angivna tiden.
- Kontrollera gärna din skräppost om du inte har fått länken till din mail. Se även till att din mailinkorg inte är överfull.
Vad händer efter inskickad anmälan? Efter att du har skickat in din anmälan i steg 2 kommer AT-kansliet att granska den i turordning baserat på datum och tid då den kom in. AT-kansliet kommer att avslå anmälningar som saknar dokument (se regler), som inte är korrekt eller komplett ifyllda, eller om fel dokument är bifogade. Vid avslagen anmälan måste du anmäla dig på nytt och riskerar att hamna längre bak i kön till den önskade skrivplatsen. Vi accepterar inte kompletteringar via mail.
Att tänka på:
- Steg 1 och 2 är lika viktiga.
- Kompletta uppgifter och korrekt bifogade dokument är avgörande för att din anmälan ska bedömas som godkänd.
- Icke-korrekta anmälningar kommer att avslås.
- Vid anmälan den sista dagen i anmälningsperioden är det avgörande att din anmälan är korrekt för att du ska få möjlighet att skriva eAT-provet aktuellt datum.
- Se exempel (med hjälptexter) på vilka fält som är tvingande för en korrekt ifylld bedömningsmall.
Tips!
- Ta dig god tid att säkerställa att samtliga dina dokument är korrekta innan anmälningsperioden öppnar.
- Läs gärna i vår FAQ innan du mailar eventuella frågor.
Efter genomfört eAT-prov
Om omrättning
Om du ligger strax under gränsen till godkänt (52 poäng) och önskar omrättning, kan du begära omrättning av det senaste AT-provet vid ett tillfälle och inom sju dagar efter att resultatet har skickats ut.
Observera: Om du har svårt att hinna med inom den utsatta tiden eller har frågor, är det viktigt att du omedelbart kontaktar AT-kansliet (se e-postadress nedan). Notera att det inte går att få mer tid om du hör av dig de allra sista dagarna.
När du begär omrättning ska du motivera varje fråga/svar som du vill ha omrättad i ett välstrukturerat dokument. Använd gärna den bifogade mallen för att säkerställa god struktur.
Omrättningen sker anonymt och görs endast en gång. Därför är det viktigt att du är noggrann när du skickar in din motivering, så att du får med allt du önskar få omprövat. Skicka dina motiveringar för omrättning till e-postadressen at-kansli@ki.se.
Resultatet kommer efter cirka två veckor. Det är viktigt att du själv kontrollerar att varje fråga du önskat omrättad har blivit omprövad.
Eftersom omrättning inte är en garanti för att få godkänt resultat, ska du anmäla dig på nytt till kommande provtillfällen inom den aviserade anmälningsperioden för att få en ny skrivplats, även om eventuell omrättning pågår.