eAT-provet - information om medsittning
Enligt beslut i AT-nämnden från 2016, ska alla AT-läkare genomföra fyra medsittningar/examinationer för att få delta i eAT-provet.
Bedömningsmallar för medsittning
När du anmäler dig till eAT-provet för första gången, ska du vid anmälan på webben bifoga följande dokument i PDF-format: examensbevis/beslut från Socialstyrelsen, Heder och samvete-intyget samt godkända bedömningsmallar från dina fyra medsittningar.
De fyra bedömningsmallarna ska omfatta följande områden: kirurgi, internmedicin, psykiatri och allmänmedicin. Godkända utgåvor är från åren 2014, 2015, 2020 och 2021.
Vänligen kontrollera att alla sidor är med och att alla uppgifter är ifyllda och korrekta på varje sida.
Observera att de fyra medsittningarna/examinationerna är giltiga endast vid två eAT-prov. Om AT-läkaren godkänns först vid det tredje eAT-provtillfället, ska en muntlig examination genomföras efter det skriftliga provet. Den muntliga examinationen ersätter då de fyra medsittningsproven.
Att tänka på!
För att säkerställa att din anmälan är komplett, vänligen kontrollera följande:
- Att samtliga uppgifter i bedömningsmallarna är ifyllda.
- Att dina personuppgifter, såsom namn, personnummer och e-postadress, är korrekta.
- Att medsittningens ämne är noterat på varje blad och att slutbetyget är ifyllt.
- Att examinatorns namn och kontaktuppgifter är korrekt angivna samt att examinatorns signatur finns med.
- Att handledaren och examinatorn inte är samma person.
- Att alla PDF-sidor har skickats in.
Om din anmälan inte är komplett eller korrekt, kommer vi att avslå den. Du måste då göra om din anmälan och välja mellan de orter som fortfarande har platser kvar.
Antal månader på placeringen I anmälningsformuläret finns en fråga om antalet månader du har varit på dina respektive placeringar. Vi frågar här efter hur länge du totalt har varit på placeringen.
När det gäller den sista placeringen, oftast Allmänmedicin/VC/HC, säger reglerna att du vid provtillfället (dvs. eAT-provsdagen) ska ha utfört minst en månad på denna placering.
Vem är handledare? Här efterfrågar vi i första hand handledaren på respektive placering och i andra hand huvudhandledaren för hela AT.
Vi godkänner alla bedömningsmallar från 2015 och framåt, förutsatt att de är korrekt ifyllda. Vi uppmanar dock alla att använda den aktuella mallen från 2021. Observera att vi inte godkänner bedömningsmallar från 2011.