
Avdelningen för allmänmedicin och primärvård
Meny för detta område
Aktuellt på avdelningen
Handledaråterträff den 5 december 2023
Nästa handledaråterträff infaller den 5 december för studentansvariga och handledare av läkarstudenter i primärvården.
Inbjudan kommer inom kort.
Tid: kl. 14.00-17.00
Plats: Piperska muren

Utlysning av tre forskar-ST i allmänmedicin.
Region Stockholm genomför som en del av Primärvårdsstrategin under åren 2021 – 2025 en särskild satsning på forskarutbildning inom ramen för forskar-ST (forskningsinriktad specialiserings-tjänstgöring) i allmänmedicin. Varje år under perioden kommer 3 forskar-ST-block att utlysas och knytas till i förväg granskade och utvalda forskningsprojekt.
Utlysningen för 2023 är öppen från 19/6 fram till 26/8.
Välkommen med din ansökan!

Publikationer
Här finner du aktuella och tidigare publikationer och artiklar från avdelningen för allmänmedicin och primärvård
Kalender avdelningen för allmänmedicin och primärvård
Tidigare händelser
Två nya lektorer i allmänmedicin: Caroline Wachtler och Magnus Pettersson
Välkomna Caroline Wachtler och Magnus Pettersson till Avdelningen för allmänmedicin och primärvård och NVS !

Grattis Nouha Saleh Stattin till docenturen!
Vi gratulerar Nouha Saleh Stattin till docentur! Nouha är diabetesforskare på Akademiskt Primärvårdscentrum (APC) och jobbar med fortbildning, utveckling och forskning i primärvården om diabetes och är även Adjungerad adjunkt KI, NVS Avdelning för allmänmedicin och primärvård.

Välbesökt handledaråterträff den 24 augusti 2023 om TBL på Läkarprogrammet!

Välbesökt handledaråterträff den 1 juni 2023!
Den 1 juni hade vi en välbesökt handledaråterträff där Håkan Hult, Professor i pedagogik hade en workshop om "Lärande på Vårdcentral" för kliniska handledare. Vi presenterade även resultat från en studie där vi intervjuat studenter om deras lärande på vårdcentralen.