Forskare i KaSP

This page in English

KaSP är ett gemensamt samarbetsprojekt mellan flera forskargrupper från kliniska neurovetenskapliga institutionen och avdelningen för fysiologi och farmakologi vid Karolinska Institutet. Varje forskargrupp är oberoende av varandra och ingen gemensam forskningsansvarig (PI) finns för KaSP.

Forskargruppsledare

Professor (member of the steering group)

Lars Farde

E-post: Lars.Farde@ki.se

Professor (member of the steering group)

Göran Engberg

E-post: Goran.Engberg@ki.se

Associate Professor (member of the steering group)

Lena Flyckt

E-post: Lena.Flyckt@ki.se

Professor (member of the steering group)

Sophie Erhardt

E-post: Sophie.Erhardt@ki.se

Research group: Neuropsychoimmunology

Associate Professor (member of the steering group)

Simon Cervenka

E-post: Simon.Cervenka@ki.se

MD, PhD, Senior Researcher (member of the steering group)

Carl Sellgren

E-post: Carl.Sellgren@ki.se

Guest Professor

Ingrid Agartz

E-post: Ingrid.Agartz@ki.se

Research group: Psychiatric Genetics

Professor

Erik Jönsson

E-post: Erik.Jonsson@ki.se

Research group: Psychiatric Genetics

Klinisk forskningskoordinator

Henrik Gregemark

Mobil: +46 (0)72-522 39 07
E-post: Henrik.Gregemark@sll.se

Forskare

PhD, Senior Researcher (member of the steering group)

Helena Fatouros-Bergman

E-post: Helena.Fatouros-bergman@ki.se

Senior Researcher

Lilly Schweiler

E-post: Lilly.Schweiler@ki.se

Research group: Neuropsychoimmunology

ResearcherMD, PhD, Senior Researcher

Karin Collste

E-post: Karin.Collste@ki.se

PhD

Funda Orhan

E-post: Funda.Orhan@ki.se

Research group: Neuropsychoimmunology

Doktorander

MD, PhD student

Mikael Hedberg

E-post: Mikael.Hedberg@ki.se

Research group: Neuropsychoimmunology

MD, PhD student

Pauliina Viktorsson Ikonen

E-post: pauliina.ikonen@ki.se

PhD student

Maria Lee

E-post: Maria.Lee@ki.se

MD, PhD student

Anna Malmqvist

E-post: Anna.Malmqvist@ki.se

Research group: Neuropsychoimmunology

Länkar