Inför tillgängliggörande av forskningsinfrastruktur för externa användare
På denna sida har vi sammanställt en checklista för både prefekter och föreståndare med information om vad som behöver göras inför tillgängliggörande av forskningsinfrastruktur för externa användare.
Checklista för prefekter och föreståndare
De core-faciliteter (forskningsinfrastruktur) vars tjänster och varor som listas längre ner på sidan uppfyller följande:
- core-faciliteten står helt eller delvis under lärosätets kontroll
- det finns av lärosätet fastställda och dokumenterade kriterier för tillgänglighet till core-faciliteten
- core-faciliteten tillhandahålls inom ramen för lärosätets uppgifter
Det här behöver du göra
- Gör en lista på vilka core-faciliteter samt tillhörande tjänst eller vara som institutionen önskar tillgängliggöra:
- Namn på core-facilitet:
- tjänst eller vara:
- _________________
- _________________
- _________________
- tjänst eller vara:
- Namn på core-facilitet:
- tjänst eller vara:
- _________________
- _________________
- _________________
- tjänst eller vara:
- Namn på core-facilitet:
- Vad som gäller för att få använda core-faciliteten
- Syftet med användandet av core-faciliteten ska rymmas inom lärosätets uppgifter och vara i linje med KI:s värdegrund.
- KI:s core-faciliteter får tillgängliggöras under förutsättning att extern användare innehar nödvändiga tillstånd och att användningen även i övrigt bedrivs i enlighet med gällande regler.
- Prefekten ska beakta de eventuella säkerhetsrisker som tillgängliggörandet kan medföra.
- För vissa core-faciliteter kan det finnas krav på att användare har deltagit i utbildning för att få använda core-faciliteter eller att personal med expertis bistår när tjänsten utförs. Prefekten ansvarar för att användare har relevant utbildning eller att personal bistår.
- För varje beställning av extern part (tillhandahållande) ska ett avtal ingås.
- Prefekten ansvarar för att det finns en process för beräkning av avgiften motsvarande full kostnadstäckning och beslutar om avgiftens storlek. En marknadsundersökning ska göras enligt anvisningar beslutade av ordföranden i infrastrukturnämnden. Prefekt ska tillse att anvisningarna tillämpas.
- Principer för prioritering av extern användning sker vid begränsad tillgång. Vid begränsad tillgång ska forskning eller utvecklingsarbete som bedrivs av extern aktör prioriteras enligt följande:
- svenska statliga myndigheter
- akademiska institutioner
- svenska regioner och kommuner samt andra juridiska personer (till exempel stiftelser och företag)
- Prefekten ansvarar för att utse en ansvarig kontaktperson för respektive core-facilitet och underrätta ordföranden i infrastrukturnämnden om detta. Den uppgiften ska framgå av förteckningen över KI:s forskningsinfrastrukturer för externa användare.
