Organisation

This page in English

Institutionen för fysiologi och farmakologi

Organisationsschema institutionen för fysiologi och farmakologi, Karolinska Institutet

Ladda ned organisationsschemat (pdf) 

Institutionsledning 

Prefekt

Prefekt

Stefan Eriksson

Telefon: 08-524 871 95
Enhet: Institutionen för fysiologi och farmakologi (FYFA), C3
E-post: Stefan.Eriksson@ki.se

Administrativ chef

Administrativ chef

Eva Gipperth

Telefon: 08-524 872 10
Enhet: Administration
E-post: eva.gipperth@ki.se

Ledningsgrupp

Prefekt

Stefan Eriksson

Telefon: 08-524 871 95
Enhet: Institutionen för fysiologi och farmakologi (FYFA), C3
E-post: Stefan.Eriksson@ki.se

Administrativ chef

Eva Gipperth

Telefon: 08-524 872 10
Enhet: Administration
E-post: eva.gipperth@ki.se

Universitetslektor

Lars E Eriksson

Telefon: 08-524 838 31
Enhet: MMC/Innovativ vård
E-post: Lars.Eriksson@ki.se

Professor

Magnus Ingelman-Sundberg

Telefon: 08-524 877 35
Enhet: Ingelman-Sundberg Magnus grupp - Farmakogenetik
E-post: Magnus.Ingelman-Sundberg@ki.se

Professor

Anna Krook

Telefon: 08-524 878 24
Enhet: Krook Anna grupp - Integrativ fysiologi
E-post: Anna.Krook@ki.se

Universitetslektor

Mats Rundgren

Telefon: 08-524 871 93
Enhet: Institutionen för fysiologi och farmakologi (FYFA), C3
E-post: Mats.Rundgren@ki.se

Professor

Håkan Westerblad

Telefon: 08-524 872 53
Enhet: Westerblad Håkan grupp - Cellulär muskelfunktion
E-post: Hakan.Westerblad@ki.se

Utbildning

Utbildningsansvarig för all utbildning på institutionen, samt studierektor för utbildning i fysiologi

Universitetslektor

Mats Rundgren

Telefon: 08-524 871 93
Enhet: Institutionen för fysiologi och farmakologi (FYFA), C3
E-post: Mats.Rundgren@ki.se

Studierektor för utbildning i anestesiologi och intensivvård

Professor

Eddie Weitzberg

Telefon: 08-524 879 94
Enhet: Weitzberg Eddie grupp - Nitrat-nitrit-NO-systemet vid sjukdom och hälsa
E-post: Eddie.Weitzberg@ki.se

Studierektor för utbildning i farmakologi

Universitetslektor

Inger Johansson

Telefon: 08-524 877 54
Enhet: Ingelman-Sundberg Magnus grupp - Farmakogenetik
E-post: Inger.Johansson@ki.se

Studierektor för forskarutbildning i farmakologi

Professor

Håkan Westerblad

Telefon: 08-524 872 53
Enhet: Westerblad Håkan grupp - Cellulär muskelfunktion
E-post: Hakan.Westerblad@ki.se

Kontaktuppgifter till studentadministration vid institutionen för fysiologi och farmakologi

Administration

Administrativ personal på institutionen för fysiologi och farmakologi

Organisation