Anestesi och intensivvård på KI DS

Forskningen inom anestesi och intensivvård vid KI Danderyds sjukhus fokuserar på att förbättra vården för kirurgiska och kritiskt sjuka patienter. Området omfattar perioperativ vård, återhämtning, patientsäkerhet, vätskebehandling, sepsis och kritisk sjukdom, med målet att utveckla en mer effektiv, evidensbaserad och patientcentrerad vård.

IVA läkare

Forskargrupper

I forskargruppen Sepsis, kritisk sjukdom och perioperativ optimering, som leds av Maria Cronhjort, strävar vi efter att förbättra utfallen för kritiskt sjuka och kirurgiska patienter genom framsteg inom intensivvård, sepsisbehandling och perioperativ vård.

I forskargruppen Perioperativ kvalitet, som leds av Jan Jakobsson, fokuserar vi på perioperativ kvalitet, patienternas återhämtning och utfall efter operation, och använder data från nationella register för att stödja evidensbaserad vård.

I forskargruppen Vätskebalans under kirurgi och intensivvård, som leds av Robert Hahn, studerar vi vätskebalans och vätskebehandling under kirurgi och intensivvård, med fokus på hur infusionsvätskor påverkar kroppens fysiologi, blodcirkulation och återhämtning. Målet är att optimera vätskebehandling och minska risken för komplikationer hos patienter.

Medarbetare och kontakt

Gruppledare

Alla medarbetare i gruppen