Forskning vid enheten för kirurgi

Vid enheten för kirurgi bedrivs patientnära klinisk forskning, epidemiologisk forskning och translationell grundforskning.

Forskargrupperna är organiserade utifrån specialintresse utifrån olika organsystem, ofta i nära anslutning till den kliniska verksamheten i vilken forskaren verkar. En stor del av enhetens forskning sker i nationella och internationella nätverk.

Forskare

Namn Titel Epost
Arnelo, Urban Docent urban.arnelo@ki.se
Dahlstrand, Ursula MD ursula.dahlstrand@ki.se
Engstrand, Jennie MD jennie.engstrand@ki.se
Gustafsson-Liljefors, Maria Docent maria.gustafsson-liljefors@sll.se
Hammarqvist, Folke Docent folke.hammarqvist@ki.se
Heuchel, Rainer PhD, senior forskare, lab ansvarig rainer.heuchel@ki.se
Klevebro, Fredrik MD fredrik.klevebro@ki.se
Lampi, Maria MD maria.lampi@ki.se
Lindblad, Mats Docent mats.lindblad@ki.se
Linder, Stefan Docent stefan.linder@ki.se
Lundell, Lars Adj. Professor lars.lundell@ki.se
Löhr, Matthias Professor matthias.lohr@ki.se
Nilsson, Magnus Professor magnus.nilsson@ki.se
Rouvelas, Ioannis Docent ioannis.rouvelas@ki.se
Segersvärd, Ralf MD ralf.segersvard@ki.se
Sparrelid, Ernesto Docent ernesto.sparrelid@ki.se
Strömberg, Cecilia MD cecilia.i.stromberg@sll.se
Sturesson, Christian Docent christian.sturesson@ki.se
Tsai, Jon Docent jon.tsai@ki.se
von Döbeln, Gabriella MD gabriella.alexandersson.von.dobeln@ki.se
Österberg, Johanna MD johanna.osterberg@ki.se