Skip to main content

Researchers in Reproductive, Regenerative, and Reparative Medicine

Ganesh Acharya, Obstetrics and gynaecology

Olov Andersson, Diabetes and regenerative medicine

Ellika Andolf, Reproduction research

Anita Aperia, Paediatrics

Ernest Arenas, Stem cell neurobiology

Georgios Belibasakis, Clinical Oral Infection Biology

Nagihan Bostanc, iInflammation Research, specialising in Periodontics

Gonçalo Castelo-Branco, Regeneration in demyelinating diseases/multiple sclerosis, oligodendrycites

Sven Cnattingius, Reproductive epidemiology

Göran Dahllöf, Paediatric dentistry

Henrik Druid, Forensic medicine

Gunvor Ekman-Ordeberg, Obstetrics, focusing on complicated delivery

Göran Elinder, Paediatric haematology

Simon Elsässer, Structure and function of chromatin

Johan Ericson, Developmental biology, especially central nervous system

Bo-Göran Ericzon, Transplantation surgery

Lars I Eriksson, Anaesthesiology and intensive care

Patrik Ernfors, Tissue biology

Anna Falk, Induced pluripotent stem cells (iPS)

Li Felländer-Tsai, Orthopaedics

Jonas Frisén, Stem cell research

Kristina Gemzel, Obstetrics and gynaecology with a focus on migration-related reproductive health

Anders Gustafsson, Periodontology

Tibor Harkany, Developmental neurobiology

Jan Henriksson, Exercise physiology

Eric Herlenius, Neonatal respiration

Ola Hermanson, Transcription and epigenetic regulation in childhood brain tumors

Johan Holmberg, Neural cell differentiation

Björn Högberg, Molecular Systems Biphysics, DNA origami

Sten Eirik Jacobsen, Stem cell biology and regenerative medicine

Birgitta Janerot Sjöberg, Medical technology

Mats Jensen-Urstad, Arrhythmia

Sigga Kalman, Anaestesia and treatment of pain

Björn Klinge, Periodontology

Hugo Lagercrantz, Neonatology

Pernilla Lagergren, Surgical care sciences

Fredrik Lanner, Pluripotency, embryonic stem cells and regenerative medicine

Katarina Le Blanc, Mesenchymal stem cells

Urban Lendahl, Notch signaling in development and disease

Angelica Lindén Hirschberg, Obstetrics and gynaecology with a focus on reproductive medicine

Urban Lindgren, Orthopaedics

Sten Linnarsson, Molecular biology

Per-Arne Lönnqvist, Paediatric Anesthesia and Intensive Care

Jonas Muh, rStem cell biology

Agneta Nordenskjöld, Malformation genetics

Magnus Nordenskjöld, Clinical genetics

Jörgen Nordenström, Surgical endocrinology and metabolism

Thomas Perlmann, Molecular developmental biology and stem cells

Sari Ponzer, Orthopedic traumatology

Olav Rooyackers, Experimental anesthesia and intensive care

Lena Sahlin, Effects of oestrogen treatment

Rickard Sandberg, Regulation of differentiation and pluripotency in early embryos

Gunnar Schulte, Receptor Pharmacology

Andras Simon, Regeneration mechanisms in an aquatic salamander

André Stark, Orthopaedics

Elisabet Stener-Victorin, Reproductive physiology

Peter Stenvinkel, Chronic kidney diseases

Molly Stevens, Biomaterials and regenerative medicine

Stephen Strom, Cell transplantation research

Rachael Sugars, Craniofacial stem cell biology

Christer Sylvén, Cardiology

Ana Teixeira, Stem cell engineering and biomaterials

Karl Tryggvason, Molecular structure, biology and diseases of basement membranes

Per Uhlén, Intracellular signaling

Magnus Westgren, Fetal physiology, prenatal diagnosis and fetal therapy

Anna-Karin Wikström, Obstetrics

Annika Östman Wernerson, Renal and Transplantation Science