Forskargrupp Lars Klareskog

Projekt

Kroniska inflammatoriska ledsjukdomar

Anca I Catrina

Systemic Lupus Erythematosus och inflammatorisk renal sjukdom

Iva Gunnarsson

Autoantikroppar och deras roll i inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar

Caroline Grönwall

mPGES1 vid kronisk reumatisk inflammation

Marina Korotkova

Neural reglering av kronisk inflammation och ledinflammation

Jon Lampa

T- och B-cells populationer och deras bidrag till reumatiska inflammationssjukdomar

Vivianne Malmström

Human genetik

Leonid Padyukov

The Pathobiology of Autoantibodies in Rheumatoid Arthritis

Karin Lundberg

Autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar - nya behandlingsstrategier

Fredrik Wermeling

Kontakt

Professor, senior

Lars Klareskog

Enhet: Forskargrupp L Klareskog
E-post: Lars.Klareskog@ki.se

Medlemmar

Vijay Joshua BalasinghDoktorand

vijay.joshua.balasingh@ki.se

Cecilia CarlensAnknuten

Cecilia.Carlens@ki.se

Lina Marcela Diaz-GalloLektor, biträdande

lina.diaz@ki.se

Johanna EsteliusDoktorand

johanna.estelius@ki.se

Andreas FasthAnknuten

Andreas.Fasth@ki.se

Olle GartellAnknuten

olle.gartell@ki.se

Caroline GrönwallForskarassistent

caroline.gronwall@ki.se

Monika HanssonSenior forskare

monika.hansson@ki.se

08-517 756 13

Uta HardtForskningsassistent, UF

uta.hardt@ki.se

Timmy HellströmAnknuten

timmy.hellstrom@ki.se

070-285 65 55

Niklas HenrikssonAnknuten

niklas.henriksson@ki.se

Susana Hernandez MachadoLaboratorietekniker

susana.hernandez.machado@ki.se

Espen Karlsen HesselbergForskarstuderande

espen.hesselberg@ki.se

Miranda HoutmanDoktorand, Forskarstuderande

miranda.houtman@ki.se

Lena IsraelssonLaboratorieingenjör

Lena.Israelsson@ki.se

08-517 756 13

Liselotte JanssonAnknuten

liselotte.jansson@ki.se

Long JiangForskarstuderande

long.jiang@ki.se

070-452 32 76

Martina JohannessonAnställd, Projektsamordnare

martina.johannesson@ki.se

Susanne KarlfeldtProjektsamordnare

Susanne.Karlfeldt@ki.se

08-517 730 24

Lars KlareskogProfessor, senior

Lars.Klareskog@ki.se

Jon LampaAnknuten

Jon.Lampa@ki.se

Jonas LantzAnknuten

jonas.lantz@ki.se

Per LarssonAnknuten

Per.Larsson@ki.se

08-517 750 92

Erwan Le MaitreAnknuten

erwan.lemaitre@ki.se

Jan LindencronaSamordnare

Jan.alvar.Lindencrona@ki.se

08-517 703 08

Joakim LindqvistForskarstuderande

joakim.lindqvist@ki.se

Karin LundbergForskarassistent

Karin.Lundberg@ki.se

08-517 765 60

Edna ManalansanAnknuten

edna.manalansan@ki.se

08-517 739 27

Ralph NisellAnknuten

Ralph.Nisell@ki.se

08-517 760 93

Julia Norkko (f.d. Boström)Biomedicinsk analytiker

julia.norkko@ki.se

08-517 756 05

Leonid PadyukovForskare

Leonid.Padyukov@ki.se

08-517 765 60

Ioannis ParodisAnknuten

ioannis.parodis@ki.se

Maria RastasAnknuten, Intendent

Maria.Rastas@ki.se

08-517 749 85

Bence RethiForskningssamordnare

Bence.Rethi@ki.se

Bo RingertzAnknuten

08-517 745 72

Gloria RostvallBiomedicinsk analytiker

gloria.rostvall@ki.se

Maud RuttingForskningssköterska

Maud.Rutting@ki.se

Johan RönnelidAnknuten

Johan.Ronnelid@ki.se

08-517 736 16

Peter SahlströmLaboratorietekniker

peter.sahlstrom@ki.se

Igor SandalovAnknuten

igor.sandalov@ki.se

Klementy ShchetynskyAnknuten

klementy.shchetynsky@ki.se

Yunbing ShenForskarstuderande

yunbing.shen@ki.se

Natalia SherinaDoktorand, Forskarstuderande

natalia.sherina@ki.se

070-067 82 98

Gilad SilberbergForskarassistent

gilad.n.silberberg@ki.se

Karl SkrinerAnknuten

karl.skriner@ki.se

Johanna SteenAnknuten

johanna.steen@ki.se

Ragnhild StålesenBiomedicinsk analytiker

Ragnhild.Stalesen@ki.se

Yvonne SundströmPostdoc

yvonne.sundstrom@ki.se

08-524 839 46

Radha ThyagarajanPostdoc

radha.thyagarajan@ki.se

Liselotte TidbladForskarstuderande

liselotte.tidblad@ki.se

Philip TitcombeForskningsassistent, UF

philip.titcombe@ki.se

Chun Lai TooAnknuten

chun.too.1@ki.se

Sara TurcinovForskarstuderande

sara.turcinov@ki.se

Daniel UvehagAnknuten

Daniel.Uvehag@ki.se

Christer UvehagAnknuten

christer.uvehag@ki.se

Gustaf WigerbladPostdoc

gustaf.wigerblad@ki.se

Heidi WähämaaForskningssamordnare

Heidi.Wahamaa@ki.se

Länkar

CMM-Center for Molecular Medicine

Autoimmuna sjukdomarGenetikInflammationReumatologi