Forskargrupp Lars Klareskog

Projekt

Kroniska inflammatoriska ledsjukdomar

Anca I Catrina

Studier av HMGB1 som en mediator av kronisk inflammatorisk ledsjukdom

Helena Erlandsson Harris

Systemic Lupus Erythematosus och inflammatorisk renal sjukdom

Iva Gunnarsson

Autoantikroppar och deras roll i inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar

Caroline Grönwall

mPGES1 vid kronisk reumatisk inflammation

Marina Korotkova

Neural reglering av kronisk inflammation och ledinflammation

Jon Lampa

T- och B-cells populationer och deras bidrag till reumatiska inflammationssjukdomar

Vivianne Malmström

Human genetik

Leonid Padyukov

The Pathobiology of Autoantibodies in Rheumatoid Arthritis

Karin Lundberg

Autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar - nya behandlingsstrategier

Fredrik Wermeling

Medlemmar

 

 Sara BadrehAnknuten

sara.badreh@ki.se

 Vijay Joshua BalasinghDoktorand

vijay.joshua.balasingh@ki.se

 Cecilia CarlensAnknuten

Cecilia.Carlens@ki.se

Lina Marcela Diaz-GalloLektor, biträdande

lina.diaz@ki.se

 Yvonne EnmanAnknuten

yvonne.enman@ki.se

 Andreas FasthAnknuten

Andreas.Fasth@ki.se

Bentolhoda FereydouniPostdoc

bentolhoda.fereydouni@ki.se

 Olle GartellAnknuten

olle.gartell@ki.se

Caroline GrönwallForskare

caroline.gronwall@ki.se

 Monika HanssonSenior forskare

monika.hansson@ki.se

08-517 756 13

Uta HardtForskningsassistent, UF

uta.hardt@ki.se

 Timmy HellströmAnknuten

timmy.hellstrom@ki.se

070-285 65 55

 Susana Hernandez MachadoLaboratorietekniker

susana.hernandez.machado@ki.se

 Espen Karlsen HesselbergForskarstuderande

espen.hesselberg@ki.se

 Miranda HoutmanDoktorand

miranda.houtman@ki.se

 Lena IsraelssonLaboratorieingenjör

Lena.Israelsson@ki.se

08-517 756 13

 Liselotte JanssonAnknuten

liselotte.jansson@ki.se

Long JiangForskarstuderande

long.jiang@ki.se

070-452 32 76

Martina JohannessonAnställd, Projektsamordnare

martina.johannesson@ki.se

 Susanne KarlfeldtProjektsamordnare

Susanne.Karlfeldt@ki.se

08-517 730 24

Lars KlareskogProfessor, senior

Lars.Klareskog@ki.se

Jon LampaAnknuten

Jon.Lampa@ki.se

 Per LarssonAnknuten

Per.Larsson@ki.se

08-517 750 92

 Joakim LindqvistForskarstuderande

joakim.lindqvist@ki.se

 Karin LundbergForskarassistent

Karin.Lundberg@ki.se

08-517 765 60

 Edna ManalansanAnknuten

edna.manalansan@ki.se

08-517 739 27

 Ralph NisellAnknuten

Ralph.Nisell@ki.se

08-517 760 93

 Julia Norkko (f.d. Boström)Biomedicinsk analytiker

julia.norkko@ki.se

08-517 756 05

Leonid PadyukovForskare

Leonid.Padyukov@ki.se

08-517 765 60

 Luis PanaifoAnknuten

luis.panaifo@ki.se

 Ioannis ParodisAnknuten

ioannis.parodis@ki.se

 Bruno RaposoLaboratorieansvarig

Bruno.Raposo@ki.se

 Maria RastasAnknuten, Intendent

Maria.Rastas@ki.se

08-517 749 85

Bence RethiForskningssamordnare

Bence.Rethi@ki.se

 Bo RingertzAnknuten

08-517 745 72

 Gloria RostvallBiomedicinsk analytiker

gloria.rostvall@ki.se

 Johan RönnelidAnknuten

Johan.Ronnelid@ki.se

08-517 736 16

Peter SahlströmDoktorand

peter.sahlstrom@ki.se

 Igor SandalovAnknuten

igor.sandalov@ki.se

 Carani SanjeeviForskare

Sanjeevi.Carani@ki.se

 Klementy ShchetynskyAnknuten

klementy.shchetynsky@ki.se

 Yunbing ShenForskarstuderande

yunbing.shen@ki.se

 Natalia SherinaDoktorand, Forskarstuderande

natalia.sherina@ki.se

070-067 82 98

 Gilad SilberbergForskarassistent

gilad.n.silberberg@ki.se

 Karl SkrinerAnknuten

karl.skriner@ki.se

 Johanna SteenAnknuten

johanna.steen@ki.se

 Ragnhild StålesenBiomedicinsk analytiker

Ragnhild.Stalesen@ki.se

Yvonne SundströmPostdoc

yvonne.sundstrom@ki.se

08-524 839 46

 Laykim TanAnknuten

laykim.tan@ki.se

Radha ThyagarajanPostdoc

radha.thyagarajan@ki.se

 Liselotte TidbladForskarstuderande

liselotte.tidblad@ki.se

 Chun Lai TooAnknuten

chun.too.1@ki.se

 Sara TurcinovForskarstuderande

sara.turcinov@ki.se

 Christer UvehagAnknuten

christer.uvehag@ki.se

 Daniel UvehagAnknuten

Daniel.Uvehag@ki.se

Heidi WähämaaForskningssamordnare

Heidi.Wahamaa@ki.se

Länkar

CMM-Center for Molecular Medicine