Kontakta oss på Grants Office

This page in English

Är du forskare på Karolinska Institutet och behöver råd och guidning för att hitta finansiering till din forskning?

Vi på Grants Office riktar oss till universitetets forskare och administratörer med rådgivning kring administration, ekonomi och formulering av ansökan samt står i förekommande fall för undertecknande av ansökan och efterföljande kontrakt.

Tveka inte att höra av er till oss.

Behöver du expertråd kring hur du ska rapportera ditt EU-projekt? Kontakta Grants Management Office

Snabbast service får du genom att kontakta oss via våra respektive funktionsmejl. 

Grants Office

E-post: grantsoffice@ki.se
Adress: Karolinska Institutet
Grants Office
171 77 Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 15A, Solna

E-posta Grants Office

Pre-Contract: grantsoffice@ki.se
Post-Contract: post-contract@ki.se   
KI Stiftelser & Fonder: fonder@ki.se 
KID-medel: kidfunding@ki.se  
CSTP-medel: cstp@ki.se 
Electronic Notebook: elnkoordinator@ki.se

Medarbetare

Enhetschef

Björn Kull

Telefon: 08-524 860 35
Enhet: Grants Office
E-post: bjorn.kull@ki.se

Administratör

Kia Olsson

Telefon: 08-524 863 33
Enhet: Grants Office
E-post: kia.olsson@ki.se

Karolinska Institutets Stiftelser & Fonder

Handläggare

Charlotte Tunell

Telefon: 08-524 871 79
Enhet: Grants Office
E-post: charlotte.tunell@ki.se

Stiftelseansvarig

Tove Älvemark Asp

Telefon: 08-524 867 07
Enhet: Grants Office
E-post: Tove.Alvemark@ki.se

Priser, hedersdoktorat och jubileumsmedaljer

Handläggare

Anne Edeborg

Telefon: 08-524 863 44
Enhet: Grants Office
E-post: anne.edeborg@ki.se

Administratör

Kia Olsson

Telefon: 08-524 863 33
Enhet: Grants Office
E-post: kia.olsson@ki.se

Forskningsdokumentation/Prisma

Projektledare

Cecilia Martinsson Björkdahl

Telefon: 08-524 872 65
Enhet: Grants Office
E-post: Cecilia.Bjorkdahl@ki.se

KID-medel/CSTP

Handläggare

Paulina Mihailova

Telefon: 08-524 863 60
Enhet: Grants Office
E-post: paulina.mihailova@ki.se

Anknuten

Keiko Snarberg

Telefon: 08-524 852 75
Enhet: Grants Office
E-post: keiko.snarberg@ki.se

Pre-Contract Office 

EU- och USA-kontrakt

Projektledare

Cecilia Martinsson Björkdahl

Telefon: 08-524 872 65
Enhet: Grants Office
E-post: Cecilia.Bjorkdahl@ki.se

Svenskt och nordiskt ansökningsstöd samt EIT

Samordnare

Elisabeth Hedström

Telefon: 08-524 875 07
Enhet: Grants Office
E-post: Elisabeth.Hedstrom@ki.se

Svenskt och nordiskt ansökningsstöd 

Handläggare

Eva Bjur

Telefon: 08-524 876 49
Enhet: Grants Office
E-post: eva.bjur@ki.se

Marie Skłodowska Curie, EU Financial Manager

Samordnare

Ying Zhao

Telefon: 08-524 861 01
Enhet: Grants Office
E-post: Ying.Zhao@ki.se

H2020-samarbetsprojekt och andra EU-organ 

Samordnare

Carolina Kristell

Telefon: 08-524 863 05
Enhet: Grants Office
E-post: carolina.kristell@ki.se

H2020-samarbetsprojekt och andra EU-organ

Samordnare

Jodie Guy Claesson

Telefon: 08-524 869 59
Enhet: Grants Office
E-post: jodie.guy.claesson@ki.se

Grant writer/coordinator

Samordnare

Tamsin Lindström

Telefon: 08-524 869 86
Enhet: Grants Office
E-post: tamsin.lindstrom@ki.se

Amerikansk och utomeuropeiskt ansökningsstöd

Samordnare

Christine Chang

Telefon: 08-524 862 85
Enhet: Grants Office
E-post: Christine.Chang@ki.se

Amerikansk och utomeuropeiskt ansökningsstöd

Handläggare

Daniela Strodthoff

Telefon: 08-524 875 92
Enhet: Grants Office
E-post: daniela.strodthoff@ki.se

Non-Financial Compliance

 

Samordnare

Dobril-Philip Petkov

Telefon: 08-524 867 40
Enhet: Grants Office
E-post: dobril-philip.petkov@ki.se

Rådgivning samverkan och impact

 

Projektledare

Tor Regberg

Telefon: 08-524 873 17
Enhet: Grants Office
E-post: tor.regberg@ki.se

EIT Health

 

Projektledare

Inger Lundqvist

Telefon: 08-524 864 31
Enhet: Grants Office
E-post: Inger.Lundqvist@ki.se

 

Professor

Jan-Olov Höög

Telefon: 08-524 877 40
Enhet: Undervisning
E-post: Jan-Olov.Hoog@ki.se

Corporate Partnering

 

Projektledare

Richard Cowburn

Telefon: 08-524 864 78
Enhet: Grants Office
E-post: Richard.Cowburn@ki.se

Samverkanskapacitet

 

Projektledare

Kerstin Lundin

Telefon: 08-524 864 48
Enhet: Grants Office
E-post: kerstin.lundin@ki.se

Tjänstlediga

Samordnare

Anna-Carin Christoffersson

Telefon: 08-524 863 03
Enhet: Avd. för Styrelsestöd och Externa relationer
E-post: anna-carin.christoffersson@ki.se