Kommunikationsavdelningen

This page in English

Kommunikationsavdelningen vid Karolinska Institutet hanterar strategiska frågor, produktion och projektledning, kulturfrågor, akademiska högtider samt konferenser och evenemang.

Arbetsuppgifter

Uppdragsgivare för kommunikationsavdelningen är i första hand Karolinska Institutets rektor och ledning. Kommunikationsavdelningen ska också erbjuda en god infrastruktur och verktyg för kommunikationsarbetet samt ha en samordnande, stödjande och rådgivande roll i kommunikations- och kulturfrågor. Kommunikationsavdelningen arbetar i enlighet med de regelverk som finns för statliga myndigheter och universitet.

Kommunikationsavdelningen är indelad i följande fem enheter:

  • Ledningskommunikation och press
  • Externa relationer och forskningskommunikation
  • Internkommunikation och verksamhetsstöd
  • Akademiska ceremonier
  • Medicinens historia och kulturarv

Kommunikationsdirektör

Caroline Runéus

Telefon: 08-524 863 80
Enhet: Ledningskommunikation och press
E-post: caroline.runeus@ki.se

Enhetschef

Jennie Melosso, tjl

Telefon: 08-524 865 88
Enhet: Externa relationer och forskningskommunikation
E-post: Jennie.Melosso@ki.se

Enhetschef

Madeleine Svärd Huss

Telefon: 08-524 838 94
Enhet: Externa relationer och forskningskommunikation
E-post: Madeleine.Svard@ki.se

Enhetschef

Jill Jönsson

Telefon: 08-524 864 83
Enhet: Internkommunikation och verksamhetsstöd
E-post: jill.jonsson@ki.se

Enhetschef

Ylva Blomberg

Telefon: 08-524 860 47
Enhet: Akademiska ceremonier
E-post: Ylva.Blomberg@ki.se

Enhetschef

Eva Åhrén

Telefon: 08-524 862 45
Enhet: Enheten för medicinens historia och kulturarv
E-post: eva.ahren@ki.se

Avdelningsadministratör

Anki Israelsson

Telefon: 08-524 866 42
Enhet: Ledningskommunikation och press
E-post: Anki.Israelsson@ki.se

Ledningskommunikation och press

Andreas AnderssonPressekreterare

andreas.andersson.1@ki.se

08-524 861 52

Peter AndréassonPresschef

peter.andreasson@ki.se

08-524 865 80

Sabina BossiKommunikationsstrateg

Sabina.Bossi@ki.se

08-524 860 66

Maria DeckemanVarumärkesstrateg

Maria.Deckeman@ki.se

08-524 866 19

Anki IsraelssonAvdelningsadministratör

Anki.Israelsson@ki.se

08-524 866 42

Caroline RunéusKommunikationsdirektör

caroline.runeus@ki.se

08-524 863 80

Adress

Postadress: Karolinska Institutet, Kommunikationsavdelningen, 171 77  Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 6, KI campus Solna

Externa relationer och forskningskommunikation

Enheten för externa relationer och forskningskommunikation arbetar främst mot våra externa målgrupper. Detta inkluderar exempelvis medierelationer, forskningskommunikation, tidskriften Medicinsk Vetenskap, alumniverksamhet, externa evenemang och varumärket Karolinska Institutet.

Anna-Maria E AlsandRedaktör

anna-maria.alsand@ki.se

08-524 861 08

Johanna BylundProjektledare

johanna.bylund@ki.se

08-524 868 15

Ola DanielssonRedaktör

ola.danielsson@ki.se

08-524 863 46

Tia ErikssonIntendent

tia.eriksson@ki.se

070-565 31 48

Sofia LindbergGrafisk formgivare

sofia.lindberg@ki.se

08-524 865 89

Felicia LindbergPressekreterare, Redaktör

felicia.lindberg@ki.se

08-524 866 06

Helena MayerJournalist, forskningskommunikatör

Helena.Mayer@ki.se

08-524 861 42

Jennie Melosso, tjlEnhetschef

Jennie.Melosso@ki.se

08-524 865 88

Cecilia OdlindChefredaktör Medicinsk Vetenskap, medicinjournalist

Cecilia.Odlind@ki.se

08-524 861 16

Johanna SjöblomKommunikatör digitala tjänster

johanna.sjoblom.1@ki.se

08-524 862 42

Katarina SternuddKommunikationsstrateg forskning

katarina.sternudd@ki.se

08-524 838 95

Madeleine Svärd HussEnhetschef

Madeleine.Svard@ki.se

08-524 838 94

Anna SöderholmAnknuten

anna.soderholm@ki.se

08-524 866 55

Adress

Postadress: Karolinska Institutet, Kommunikationsavdelningen, 171 77  Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 6, KI campus Solna

Internkommunikation och verksamhetsstöd

Enheten för internkommunikation och verksamhetsstöd utvecklar och stödjer kommunikation internt inom Karolinska Institutet. Det inkluderar bland annat strategiskt och operativt stöd till ledning och chefer inom verksamheten i kommunikationsfrågor, nyhetsförmedling samt förvaltning och utveckling av medarbetarportalen och andra kanaler.

Charlotte BrandtKommunikatör

charlotte.brandt@ki.se

08-524 867 32

Stina BrantingKommunikatör

Stina.Branting@ki.se

08-524 865 90

Marie FranzénKommunikatör

Marie.Franzen@ki.se

08-524 810 03

Sabina GiuliniKommunikatör

Sabina.Giulini@ki.se

08-524 879 05

Jenny HermanssonKommunikatör digitala tjänster

Jenny.Hermansson@ki.se

08-524 865 76

Therese HusénKommunikatör

therese.husen@ki.se

08-524 867 83

Jill JönssonEnhetschef

jill.jonsson@ki.se

08-524 864 83

Tabea KemnaKommunikatör

tabea.kemna@ki.se

08-524 867 02

Martina Knutsson, tjlKommunikatör

martina.knutsson@ki.se

08-524 866 12

Vendela MagnussonProjektledare

vendela.magnusson@ki.se

08-524 867 22

Viktoria OlaussonKommunikatör digitala tjänster

viktoria.olausson@ki.se

08-524 865 35

Ida RutströmKommunikatör

ida.rutstrom@ki.se

08-524 852 55

Jenny ThorellKommunikatör digitala tjänster

jenny.thorell@ki.se

08-524 866 69

Adress

Postadress: Karolinska Institutet, Kommunikationsavdelningen, 171 77  Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 6, KI campus Solna

Akademiska ceremonier

Karin Björklund-JonssonAdministratör

Karin.Bjorklund-Jonsson@ki.se

08-524 865 75

Ylva BlombergEnhetschef

Ylva.Blomberg@ki.se

08-524 860 47

Maria LancellaAdministratör

Maria.Lancella@ki.se

08-524 862 43

Adress

Postadress: Karolinska Institutet, Kommunikationsavdelningen, 171 77  Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 6, plan 7, KI campus Solna

Medicinens historia och kulturarv

Enheten för medicinens historia och kulturarvs uppgift är bl.a. att tillvarata och sprida kunskap om KI:s medicinhistoriska arv. Hagströmerbiblioteket som är ett medicinhistoriskt bokmuseum, har skapats i samverkan med Svenska Läkarsällskapet.

Hjalmar ForsBibliotekarie

hjalmar.fors@ki.se

08-524 852 88

Ann GustavssonArkivarie

ann.gustavsson@ki.se

08-524 866 56

Ove HagelinAnknuten

ove.hagelin@ki.se

Lars HelinAdministratör

Lars.Helin@ki.se

08-524 865 85

Dan JibreusAnknuten

dan.jibreus@ki.se

Gertie JohanssonBiblioteksadministratör

Gertie.Johansson@ki.se

08-524 865 48

Maria JosephsonHandläggare

maria.josephson@ki.se

08-524 866 16

Anna LantzHandläggare

Anna.Lantz@ki.se

08-524 860 12

Olof LjungströmHandläggare

Olof.Ljungstrom@ki.se

08-524 866 17

Daniel NormarkHandläggare

daniel.normark@ki.se

08-524 867 27

Eva NyströmBibliotekarie

eva.nystrom@ki.se

08-524 852 89

Marie OscarssonAssistent

Marie.Oscarsson@ki.se

08-524 866 32

Eva ÅhrénEnhetschef

eva.ahren@ki.se

08-524 862 45

Adress

Postadress: Karolinska Institutet, Kommunikationsavdelningen, 171 77  Stockholm
Besöksadress: Haga Tingshus, Annerovägen 12, Solna

Länkar