IT-avdelningen

This page in English

IT-avdelningens uppdrag är att lägga grunden för säker, tillgänglig och kostnadseffektiv informationsförsörjning för KI:s verksamheter.

IT-avdelningen består av ledning och fem enheter. Ledningen utgörs av IT-direktör, enhetschefer och ledningsfunktioner. 

Ledning

Avdelningschef

Joakim Winter

Telefon: 08-524 853 46
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: joakim.winter@ki.se

Enhetschef

Sebastian Zander

Telefon: 08-524 841 36
Enhet: Arkitektur, Utveckling och Integration
E-post: Sebastian.Zander@ki.se

Enhetschef

Tobias Grundel

Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: tobias.grundel@ki.se

Enhetschef

Gustaf Risling

Telefon: 08-524 860 95
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: gustaf.risling@ki.se

Enhetschef

Susanne Torell

Telefon: 08-524 865 96
Enhet: Tjänster och Förvaltning
E-post: susanne.torell@ki.se

Enhetschef

Birgitta Lönnerberg

Telefon: 08-524 866 27
Enhet: Service och Dialog
E-post: birgitta.lonnerberg@ki.se

Ledningsstöd

IT-specialist

Fredrik Wallström

Telefon: 08-524 865 72
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: fredrik.wallstrom@ki.se

Budgetsamordnare

Caroline Karlsson

Telefon: 08-524 863 51
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: caroline.karlsson@ki.se

Personalsamordnare

Inger Wodelius

Telefon: 08-524 864 42
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: Inger.Wodelius@ki.se

Samordnare

Alex Gatica

Telefon: 08-524 872 38
Enhet: IT-Avdelningen (ITA)
E-post: Alex.Gatica@ki.se

Kommunikatör

Tabea Kemna

Telefon: 08-524 867 02
Enhet: Internkommunikation och verksamhetsstöd
E-post: tabea.kemna@ki.se

IT-arkitektur, utveckling och integration

Enheten Arkitektur, Utveckling och Integration ansvarar för den dagliga driften av centrala IT-system och nät.

Våra arbetsuppgifter

  • Vi driftar och övervakar centrala IT-system och tjänster som till exempel KI:s webb, lönesystem, central lagring och backup, e-postsystem samt KI Share.
  • Vi patchar och säkerhetsuppdaterar system och genomför förändringar och förbättringar.
  • Vi är ansvariga för KI:s nätverk inklusive drift och utveckling.

 

Christer BorgKonsult

christer.borg@ki.se

070-793 16 54

Pratap ChatterjeeSystemutvecklare

Pratap.Chatterjee@ki.se

08-524 860 65

John EkareSystemutvecklare

john.ekare@ki.se

08-524 869 24

Per EklundAnknuten, Konsult

per.eklund@ki.se

Tommi HimmelroosSystemutvecklare

tommi.himmelroos@ki.se

08-524 861 65

Eric JohanssonDrifttekniker

eric.johansson@ki.se

08-524 863 82

Peter LarssonSystemadministratör

Peter.Larsson.2@ki.se

08-524 866 54

Sebastian ZanderEnhetschef

Sebastian.Zander@ki.se

08-524 841 36

IT-infrastruktur

Enheten ansvarar för grundläggande IT infrastruktur: datacenter, nätverk, lagring/backup, serverhallar samt brandväggar.

Hugo BångKonsult

hugo.bang@ki.se

073-712 16 36

Tobias GrundelEnhetschef

tobias.grundel@ki.se

Torbjörn HeinlaidDrifttekniker

Torbjorn.Heinlaid@ki.se

08-524 872 57

Axel HoekstraKonsult

axel.hoekstra@ki.se

08-524 800 00

Tobias LagerbjelkeNätverkstekniker

Tobias.Lagerbjelke@ki.se

08-524 865 92

Susanne MagnussonKonsult

susanne.magnusson@ki.se

Stefan MatovicDrifttekniker

Stefan.Matovic@ki.se

08-524 871 81

Martin PousetteNätverkstekniker

Martin.Pousette@ki.se

08-524 866 23

Urban RyttmarkerIT-specialist

urban.ryttmarker@ki.se

08-524 862 92

Johan SandfeldtIT-specialist

Johan.Sandfeldt@ki.se

08-524 871 32

Juan SilvaNätverkstekniker

Juan.Silva@ki.se

070-339 62 20

Ranjan ThangarajahNätverkstekniker

ranjan.thangarajah@ki.se

08-524 841 82

Fernando ZamudioNätverkstekniker

Fernando.Zamudio@ki.se

08-524 869 34

Ove ÅbergNätverkstekniker

Ove.Aberg@ki.se

08-524 860 93

IT-tjänster och förvaltning

Enheten IT-tjänster och förvaltning ansvarar för de tjänster som IT-avdelningen levererar till Karolinska Institutet.

Anders BergqvistDrifttekniker

Anders.Bergqvist@ki.se

08-524 871 73

Stellan CrusoeDrifttekniker

stellan.crusoe@ki.se

08-524 866 08

Tomas EriksonKonsult

tomas.erikson@ki.se

Parisa FarzbodSystemförvaltare

parisa.farzbod@ki.se

08-524 864 88

Johan FredinDatabastekniker

johan.fredin@ki.se

08-524 863 56

Muj GellvénSystemförvaltare

Muj.Gellven@ki.se

08-524 870 14

Martina GidlöfSamordnare

martina.gidlof@ki.se

08-524 866 41

Johan HagelinSystemförvaltare

Johan.Hagelin@ki.se

08-524 869 32

Christer KarlssonDrifttekniker

chrille.karlsson@ki.se

08-524 866 05

Vito KasimDrifttekniker

vito.kasim@ki.se

08-524 865 26

Michal KmentDrifttekniker

michal.kment@ki.se

08-524 841 57

Patrik KrantzDrifttekniker

patrik.krantz@ki.se

08-524 861 96

Lars LindströmKonsult

lars.lindstrom@ki.se

Johan MitchellDrifttekniker

johan.mitchell@ki.se

Lena NordlöfSystemförvaltare

Lena.Nordlof@ki.se

08-524 865 79

Oscar RamsinDrifttekniker

oscar.ramsin@ki.se

08-524 863 36

Kristina SommarSystemförvaltare

Kristina.Sommar@ki.se

08-524 836 11

Jessica SommerdahlSystemförvaltare

jessica.sommerdahl@ki.se

08-524 865 59

Ralf SwenningSystemförvaltare

ralf.swenning@ki.se

Susanne TorellEnhetschef

susanne.torell@ki.se

08-524 865 96

Helena TörnquistSamordnare

Helena.Tornquist@ki.se

08-524 839 75

IT-projekt

I enheten IT-projekt finns IT-projektledare och testledare. Vi projektleder både projekt inom ITA och deltar som projektledare gällande IT-relaterade delar i projekt som ägs av institutioner eller universitetsförvaltningens övriga avdelningar.

Enheten har även ett etablerat projektkontor. Projektkontorets uppdrag är att skapa verksamhetsvärde genom att vara rådgivande, stödjande och arbeta effektivt för att säkerställa kvalitet i projektleveranserna.

Tina HarbertsProjektledare

Tina.Harberts@ki.se

08-524 871 51

Ulf MorgellProjektledare

Ulf.Morgell@ki.se

08-524 860 39

Oliver PhalénKonsult

oliver.phalen@ki.se

Gustaf RislingEnhetschef

gustaf.risling@ki.se

08-524 860 95

Nadim ShanboorKonsult

nadim.shanboor@ki.se

Maria YouProjektledare

maria.you@ki.se

08-524 853 34

IT-service och dialog

Enheten IT-service och dialog ansvarar för support av gemensamma nät och administrativa system på Karolinska Institutet. Du kan kontakta IT-supporten via telefonnummer 08-524 822 22 eller it-support@ki.se.

Magnus AnåSystemadministratör

Magnus.Ana@ki.se

08-524 864 37

Ulvi AtalarDrifttekniker

Ulvi.Atalar@ki.se

08-524 869 31

Michele Di GeronimoSystemadministratör

michele.di.geronimo@ki.se

08-524 869 20

Edgardo FauneSystemadministratör

Edgardo.Faune@ki.se

Niclas HenrikssonSystemadministratör

Niclas.Henriksson@ki.se

Marcus HolmerinSystemadministratör

marcus.holmerin@ki.se

08-524 860 03

Stefan KaptensSystemadministratör

stefan.kaptens@ki.se

08-524 869 25

Martin KarlssonSystemadministratör

martin.karlsson@ki.se

08-524 853 42

Jacob KarlssonSystemadministratör

jacob.karlsson@ki.se

Robert KällströmKonsult

robert.kallstrom@ki.se

Tiina LaasSystemadministratör

tiina.laas@ki.se

08-524 868 08

Rasmus LarssonSystemadministratör

rasmus.larsson@ki.se

Patrick LundstedtSystemadministratör

patrick.lundstedt@ki.se

Birgitta LönnerbergEnhetschef

birgitta.lonnerberg@ki.se

08-524 866 27

Marie LöwinderSystemadministratör

Marie.Lowinder@ki.se

08-524 822 22

Martin ModeenSystemadministratör

martin.modeen@ki.se

Per PerssonSystemadministratör

per.persson@ki.se

Yvonne PriméSystemadministratör

Yvonne.Prime@ki.se

08-524 822 22

Christian SporreSystemadministratör

christian.sporre@ki.se

08-524 822 22

Henrik SvanSystemadministratör

Henrik.Svan@ki.se

08-524 869 33

Tuula TalsoSystemadministratör

Tuula.Talso@ki.se

08-524 871 35

Tony TaponenSystemadministratör

tony.taponen@ki.se

08-524 852 57

Fredrik TingstedtSystemadministratör

Fredrik.Tingstedt@ki.se

Chad TunellSystemadministratör

Chad.Tunell@ki.se

08-524 878 23

Nader VaziriKonsult

nader.vaziri@ki.se

Sven ÖsterbergSystemadministratör

sven.osterberg@ki.se

08-524 868 42

Länkar