Om Enheten för medicinsk pedagogik (UME)

This page in English

UME:s uppdrag är att stödja pedagogisk utveckling vid Karolinska Institutet, genom bland annat pedagogiska kurser, konsultation och forskning i medicinsk pedagogik.

Medarbetare på UME

Chef vid Lärandeavdelningen LIME

Forskare

Tanja Tomson

Telefon: 08-524 801 73
Enhet: Policy, Practice & Prevention (PPP)
E-post: tanja.tomson@ki.se

Koordinator

Adjunkt

Lars Uhlin

Telefon: 08-524 838 07
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: lars.uhlin@ki.se

Universitetsadjunkt

Mia Barimani

Enhet: Policy, Practice & Prevention (PPP)
E-post: mia.barimani@ki.se

Adjunkt

Lena Engqvist Boman

Telefon: 08-524 836 02
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Lena.Boman@ki.se

Universitetsadjunkt

Mohammed Hamza Zain E. Seed Ahmed

Telefon: 08-524 887 89
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Mohammed.Seed-Ahmed@ki.se

Utbildningshandläggare

Elisabet Lindgren

Telefon: 08-524 836 38
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: elisabet.lindgren@ki.se

Forskare

Klas Karlgren

Telefon: 08-524 823 86
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Klas.Karlgren@ki.se

Adjunkt

Maria Kvarnström

Telefon: 08-524 836 24
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Maria.Kvarnstrom@ki.se

Universitetsadjunkt

Juha Nieminen

Telefon: 08-524 862 54
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: juha.nieminen@ki.se

Adjunkt

Ann-Kristin Sandberg

Telefon: 08-524 836 60
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Ann-Kristin.Sandberg@ki.se

Universitetsadjunkt

Jennifer Valcke

Telefon: 08-524 873 56
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: jennifer.valcke@ki.se

Övriga medverkande 

Kontakta oss

Koordinator

För frågor om vår verksamhet eller om du önskar pedagogiskt stöd

Adjunkt

Lars Uhlin

Telefon: 08-524 838 07
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: lars.uhlin@ki.se

Adress

Enheten för Medicinsk pedagogik

Institutionen för lärande, informatik, management och etik

Karolinska Institutet

SE-171 77 Stockholm

Besök oss

Vi sitter i Widerströmska huset, på Tomtebodavägen 18A.

 

 

Länkar

Pedagogik