Om Enheten för medicinsk pedagogik (UME)

This page in English

UME:s uppdrag är att stödja pedagogisk utveckling vid Karolinska Institutet, genom bland annat pedagogiska kurser, konsultation och forskning i medicinsk pedagogik.

Enhetschef UME

Universitetsadjunkt

Juha Nieminen

Telefon: 08-524 862 54
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: juha.nieminen@ki.se

Medarbetare på UME

Adjunkt

Lena Engqvist Boman

Telefon: 08-524 836 02
Enhet: Sektionen för omvårdnad- Omvårdnad 1
E-post: Lena.Boman@ki.se

Utbildningshandläggare

Elisabet Lindgren

Telefon: 08-524 836 38
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: elisabet.lindgren@ki.se

Forskare

Klas Karlgren

Telefon: 08-524 823 86
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: Klas.Karlgren@ki.se

Adjunkt

Maria Kvarnström

Telefon: 08-524 836 24
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: Maria.Kvarnstrom@ki.se

Adjunkt

Ann-Kristin Sandberg

Telefon: 08-524 836 60
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: Ann-Kristin.Sandberg@ki.se

Adjunkt

Lars Uhlin

Telefon: 08-524 838 07
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: lars.uhlin@ki.se

Universitetsadjunkt

Jennifer Valcke

Telefon: 08-524 873 56
Enhet: Enheten för medicinsk pedagogik (UME)
E-post: jennifer.valcke@ki.se

Övriga medverkande 

Adress

Enheten för Medicinsk pedagogik

Institutionen för lärande, informatik, management och etik

Karolinska Institutet

SE-171 77 Stockholm

Besök oss

Vi sitter i Widerströmska huset, på Tomtebodavägen 18A.

 

 

Länkar

Pedagogik