Forskning på L-avdelningen

This page in English

Forskargrupper och forskare på Lärandeavdelningen vid LIME.

Tf enhetschef

Professor

Carl Johan Sundberg

Telefon: 08-524 868 86
Enhet: Sundberg Carl Johan grupp - Molekylär arbetsfysiologi
E-post: Carl.J.Sundberg@ki.se

Forskargrupper

Learning in Health Care Contexts

Forskare

Terese Stenfors

Telefon: 08-524 837 37
Enhet: Learning in Health Care Contexts
E-post: Terese.Stenfors@ki.se

Pedagogical encounters in health care (PeHC)

Lektor

Charlotte Silén

Telefon: 08-524 837 27
Enhet: Pedagogical encounters in Health Care
E-post: charlotte.silen@ki.se

Prevention-Policy & Practice (PPP)

Forskare

Tanja Tomson

Telefon: 08-524 801 73
Enhet: Prevention-Policy & Practice (PPP)
E-post: tanja.tomson@ki.se

Enheten för medicinsk pedagogik (UME)

Universitetsadjunkt

Juha Nieminen

Telefon: 08-524 862 54
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: juha.nieminen@ki.se

Övriga forskare på L-avdelningen

Enheten för Medicinsk Statistik (MedStat)

Statistiker

Eva Hagel

Telefon: 08-524 865 03
Enhet: Enheten för Medicinsk Statistik (MedStat)
E-post: eva.hagel@ki.se

Learning Technologies

Projektledare

Ronny Sejersen

Telefon: 08-524 864 93
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Ronny.Sejersen@ki.se

MINT - Medical interaction design studio

Forskare

Klas Karlgren

Telefon: 08-524 823 86
Enhet: Unit for Medical Education and Technology (UMET)
E-post: Klas.Karlgren@ki.se

Doktorander

Agnes Elmberger – Learning in Health Contexts

Javad Jafari – Unit for Medical Education (UME)

Anne Leppänen – Prevention-Policy & Practice (PPP) 

Ralph Mackinnon – Learning in Health Contexts

Linda Sturesson – Learning in Health Contexts

Luke Woodham – Learning in Health Contexts

Egui Zhu – Unit for Medical Education (UME)

Pedagogik