Enheten för Arbetsmiljötoxikologi

This page in English

Enhetens forskning omfattar alltifrån grundläggande mekanistisk forskning i cellsystem och matematisk modellering till tillämpad forskning med frivilliga försökspersoner och praktiska tillämpningar.

Syftet är att belysa områden som är centrala för toxikologisk riskbedömning, med fokus på arbetsmiljö, inomhusluft och kemiska olyckor. Ett tema är akuta effekter och toxikokinetik, ett annat är Ah-receptorns fysiologiska roll.

Forskningsområdena är:

  • Humana exponeringskammarstudier: toxikokinetik och subtila akuta effekter
  • Toxikologiska modeller: PBPK, hudupptag, populationsmodeller, dos-respons, QSAR
  • Ah-receptorns fysiologiska roll: in vitro och kliniska studier

Expertkommittéer

Vi medverkar i ett antal expertkommittéer som bedömer kemiska hälsorisker i arbetslivet och vid akuta kemiska olyckor. Bedömningen sker på nationell och internationell basis i nära samarbete med svenska, nordiska, europeiska och amerikanska experter.

 

Enhetschef

Forskare

Lena Palmberg

Telefon: 08-524 822 10
Enhet: Lungtoxikologi
E-post: Lena.Palmberg@ki.se

 

Forskargrupper

 

Personal

Anna-Karin AlexandrieAnknuten

anna-karin.alexandrie@ki.se

Antero Vieira Da SilvaDoktorand

antero.silva@ki.se

Lena ErnstgårdForskare

Lena.Ernstgard@ki.se

08-524 822 26

Koustav GangulyForskare

koustav.ganguly@ki.se

Gunnar JohansonProfessor, senior

Gunnar.Johanson@ki.se

08-524 877 52

Anneli JulanderForskare

anneli.julander@ki.se

08-524 800 52

Jill JärnbergAnknuten

jill.jarnberg@ki.se

Jolinde KettelarijDoktorand

jolinde.kettelarij@ki.se

Maria LagreliusDoktorand

maria.lagrelius@ki.se

Carola LidénProfessor emeritus

Carola.Liden@ki.se

Johnny LorentzenDocent

Johnny.Lorentzen@ki.se

Klara MidanderForskarassistent

klara.midander@ki.se

Agneta RannugProfessor emeritus

Agneta.Rannug@ki.se

Joakim RingblomAnknuten

joakim.ringblom@swetox.se

Linda SchenkForskarassistent

linda.schenk@ki.se

Ann-Katrin SjödénAdministratör

ann-katrin.sjoden@ki.se

Bengt SjögrenForskare

Bengt.Sjogren@ki.se

08-524 822 29

Urban SvedbergForskare

urban.svedberg@ki.se

Tania Ahalya ThimrajAnknuten

tania.thimraj@ki.se

Emma VincentAnknuten

Emma.Wincent@swetox.se

Carolina VogsPostdoc

carolina.vogs@ki.se

Mattias ÖbergForskare

Mattias.Oberg@ki.se

 

Projekt

Gunnar Johanson

Anneli Julander

Lena Palmberg

 

Nyhet - kloranisoler orsakar dålig lukt inomhus

http://ki.se/nyheter/mogellukt-fran-traskyddsmedel-ger-forsamrad-luftkvalitet

http://www.unt.se/uppland/uppsala/traskydd-bakom-mogellukt-3680423.aspx

Nyhet - posters från SOT

SOT 2015

Gunnar Johanson, Mattias Öberg, Linda Schenk, Maria Jönsson och Mia Johansson deltog i SOT 2015 som ägde rum i San Diego.

 

 

 

 

 

Pitchar om enhetens forskning

Under hösten och vintern har vi på Enheten för Arbetsmiljötoxikologi arbetat med att kortfattat presentera en del av vår forskning. Resultatet hittills är följande fem filmklipp på engelska.

 

Mia Johansson - Doktorand 

 

Martin Fransson - Postdoc

 

Stepahnie Juran - Postdoc

 

Joakim Ringblom - Doktorand

 

 

Johanna Bengtsson - Doktorand

HälsoriskbedömningToxikologi