Skip to main content

SRP Diabetes Researchers

SRP Diabetes PIs and their respective research area. Clinical researchers are indicated in blue.

PIs

 

Postdoc

Daniel P Andersson

E-post:Daniel.P.Andersson@ki.se

 

 

Docent

Olov Andersson

Enhet:Andersson Olov

E-post:Olov.Andersson@ki.se

 

 

Forskare

Myriam Aouadi

Enhet:Integrated Cardio Metabolic Centre

E-post:myriam.aouadi@ki.se

 

 

Senior forskare

Peter Arner

E-post:Peter.Arner@ki.se

 

 

Professor

Per-Olof Berggren

Telefon:08-517 757 31

Enhet:Signaltransduktion

Institution:Institutionen för molekylär medicin och kirurgi (MMK), K1

E-post:Per-Olof.Berggren@ki.se

 

 

Forskarassistent

Niklas Björkström

Enhet:Centrum för infektionsmedicin

E-post:niklas.bjorkstrom@ki.se

 

 

Prefekt

Jan Bolinder

Telefon:852483301

Enhet:Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7

E-post:Jan.Bolinder@ki.se

 

 

Professor emerita

Kerstin Brismar

E-post:Kerstin.Brismar@ki.se

 

 

Forskare

Christian Broberger

Enhet:Forskargrupp Broberger

E-post:Christian.Broberger@ki.se

 

 

Universitetslektor, Överläkare

Sergiu-Bogdan Catrina

Enhet:Tillväxt & metabolism

E-post:Sergiu-Bogdan.Catrina@ki.se

 

 

Anställd

Ingrid Dahlman

Telefon:08-524 834 66

Enhet:Enheten för endokrinologi och diabetes

E-post:Ingrid.Dahlman@ki.se

 

 

Prorektor

Karin Dahlman-Wright

E-post:Karin.Dahlman-Wright@ki.se

 

 

Forskare

Carsten Daub

Telefon:08-524 812 24

Enhet:Daub

E-post:Carsten.Daub@ki.se

 

 

Professor, Head of UCMM

Helena Edlund

Telefon:+46(0)90 785 44 29

E-post:helena.edlund@ucmm.umu.se

Adress:Centre for Molecular Medicine, Umeå University

 

 

Professor

Malin Flodström Tullberg

Telefon:046-852487625

Enhet:Centrum för infektionsmedicin

E-post:Malin.Flodstrom-Tullberg@ki.se

 

 

Professor

Anna Krook

Telefon:08-524 878 24

Enhet:Krook Anna grupp - Integrativ fysiologi

E-post:Anna.Krook@ki.se

 

 

Forskarassistent

Johanna Lanner

Telefon:08-524 823 73

Enhet:Lanner Johanna grupp - Molekylär muskelfysiologi och patofysiologi

E-post:Johanna.Lanner@ki.se

 

 

Senior forskare

Jurga Laurencikiene

Telefon:08-524 834 65

Enhet:Enheten för endokrinologi och diabetes

E-post:Jurga.Laurencikiene@ki.se

 

 

Docent

Volker Lauschke

Enhet:Lauschke Volker grupp – Individanpassad medicin och läkemedelsutveckling

E-post:volker.lauschke@ki.se

 

 

Anknuten

Torbjörn Lundgren

E-post:Torbjorn.Lundgren@ki.se

 

 

Prefekt

Erik Näslund

Telefon:08-123 550 17

Enhet:Ledningsgrupp

E-post:Erik.Naslund@ki.se

 

 

Professor/chief physician

Tommy Olsson

Telefon:+46 90 7851845

E-post:tommy.olsson@medicin.umu.se

Adress:Department of Public Health and Clinical Medicine

 

 

Docent

Jorge Ruas

Telefon:08-524 872 61

Enhet:Ruas Jorge grupp - Molekylär och cellulär arbetsfysiologi

E-post:Jorge.Ruas@ki.se

 

 

Professor/överläkare

Mikael Ryden

Telefon:08-585 827 75

Enhet:Enheten för endokrinologi och diabetes

E-post:Mikael.Ryden@ki.se

 

 

Forskare

Kirsty Spalding

Enhet:Spalding

E-post:Kirsty.Spalding@ki.se

 

 

Professor

Elisabet Stener-Victorin

Telefon:08-524 872 00

Enhet:Stener Victorin Elisabet grupp - Reproduktiv endokrinologi och metabolism

E-post:elisabet.stener-victorin@ki.se

 

 

Enhetschef

Peter Stenvinkel

Telefon:08-585 825 32

Enhet:Enheten för medicinska njursjukdomar

E-post:Peter.Stenvinkel@ki.se

 

 

Professor

Juleen Zierath

Telefon:08-524 875 80

Enhet:Integrativ fysiologi

E-post:Juleen.Zierath@ki.se

 

Heads of research infrastructures

Beta-cell In vivo Imaging

 

Professor

Per-Olof Berggren

Telefon:08-517 757 31

Enhet:Signaltransduktion

Institution:Institutionen för molekylär medicin och kirurgi (MMK), K1

E-post:Per-Olof.Berggren@ki.se

 

Enabling Technologies

 

Prorektor

Karin Dahlman-Wright

E-post:Karin.Dahlman-Wright@ki.se

 

Metabolic Phenotyping Center for Diabetic Animal Models

 

Professor

Anna Krook

Telefon:08-524 878 24

Enhet:Krook Anna grupp - Integrativ fysiologi

E-post:Anna.Krook@ki.se

 

Center for Clinical Metabolic Research in Diabetes

 

Professor/överläkare

Mikael Ryden

Telefon:08-585 827 75

Enhet:Enheten för endokrinologi och diabetes

E-post:Mikael.Ryden@ki.se

 

Affiliated PIs

 

Lektor

John Axelsson

Telefon:08-524 824 61

Enhet:Psykologi Axelsson

E-post:John.Axelsson@ki.se

 

 

Forskare

Alexander Chibalin

Telefon:08-524 875 12

Enhet:Integrativ fysiologi

E-post:Alexander.Chibalin@ki.se

 

 

Professor

Rachel Fisher

Telefon:08-517 732 45

Enhet:Forskargrupp P Eriksson

E-post:Rachel.Fisher@ki.se

 

 

Professor/överläkare

Lisa Juntti-Berggren

Enhet:Signaltransduktion

E-post:Lisa.Juntti-Berggren@ki.se

 

 

Forskare

Hui Gao

Enhet:Dahlman-Wright

E-post:Hui.Gao@ki.se

 

 

Professor, senior

Claes-Göran Östenson

Enhet:Signaltransduktion

E-post:Claes-Goran.Ostenson@ki.se