Skip to main content

Steering group for the Centre for Global Health

Director

Professor, senior

Vinod Diwan

Telefon: 08-524 833 86
Enhet: Global Hälsa
E-post: Vinod.Diwan@ki.se

Chairman

Professor

Mats Wahlgren

Telefon: 08-524 872 77
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Mats.Wahlgren@ki.se

Professor

Marie Arsenian-Henriksson

Telefon: 08-524 862 05
Enhet: Marie Arsenian Henriksson grupp
E-post: Marie.Arsenian.Henriksson@ki.se

Professor, senior

Anders Björkman

Telefon: 08-524 868 29
Enhet: Anders Björkman grupp
E-post: Anders.Bjorkman@ki.se

Professor/överläkare

Kristina Broliden

Telefon: 08-517 760 45
Enhet: Forskargrupp K Broliden
E-post: Kristina.Broliden@ki.se

Universitetslektor

Sofia Carlsson

Telefon: 08-524 800 11
Enhet: Epidemiologi
E-post: Sofia.Carlsson@ki.se

Professor/överläkare

Birgitta Henriques Normark

Telefon: 08-517 712 16
Enhet: Birgitta Henriques Normark grupp
E-post: Birgitta.Henriques@ki.se

Professor

Akira Kaneko

Telefon: 08-524 871 05
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Akira.Kaneko@ki.se

Professor

Lucie Laflamme

Telefon: 08-524 833 62
Enhet: Global Hälsa
E-post: Lucie.Laflamme@ki.se

Professor, senior

Lars Lindqvist

E-post: Lars.Lindquist@ki.se

Professor/överläkare

Anders Sönnerborg

Enhet: Enheten för infektion och hud
E-post: Anders.Sonnerborg@ki.se

Anknuten

Taha Hirbod Alexandersson

Enhet: Forskargrupp K Broliden
E-post: Taha.Hirbod@ki.se