Skip to main content

Members of The Doctoral Program in Biology of Infections and Global Health Programme (BIGH)

A-E

Professor

Adnane Achour

Enhet: Forskargrupp A Achour
E-post: Adnane.Achour@ki.se

Anknuten

Hannah Akuffo

Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Hannah.Akuffo@ki.se

Professor/överläkare

Jan Albert

Enhet: Jan Albert grupp
E-post: Jan.Albert@ki.se

Forskare

Evren Alici

Telefon: 08-585 836 46
Enhet: Enheten för hematologi
E-post: Evren.Alici@ki.se

Forskare

Tobias Allander

Enhet: Tobias Allander grupp
E-post: tobias.allander@ki.se

Professor

Björn Andersson

Telefon: 070-355 39 87
Enhet: Andersson Björn
E-post: Bjorn.Andersson@ki.se

Professor

Göran Andersson

Telefon: 08-524 838 60
Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: Goran.Andersson@ki.se

Handläggare

Mats Andersson

Telefon: 08-524 862 47
Enhet: Avd. för Styrelsestöd och Externa relationer
E-post: Mats.Andersson.2@ki.se

Professor/överläkare

Sonia Andersson

Enhet: Institutionen för kvinnors och barns hälsa (KBH), K6
E-post: sonia.andersson@ki.se

Anknuten

Elisabeth Aurelius

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: Elisabeth.Aurelius@ki.se

Forskarstuderande

Kevin Baker

Telefon: +44-(0)7811266539
Enhet: Global Hälsa
E-post: kevin.baker@ki.se

Doktorand

Madelene Barboza

Enhet: Socialmedicin
E-post: madelene.barboza@ki.se

Forskare

Homira Behbahani

Telefon: 08-585 836 24
Enhet: Winblad
E-post: Homira.Behbahani@ki.se

Professor, adjungerad

Maria Bejarano

Enhet: Marie Arsenian Henriksson grupp
E-post: Maria.Bejarano@ki.se

Senior lab manager

Louise Berg

Telefon: 070-935 29 99
Enhet: Forskargrupp P-J Jakobsson
E-post: Louise.Berg@ki.se

Forskarassistent

Niklas Björkström

Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: niklas.bjorkstrom@ki.se

Professor/överläkare

Mikael Björnstedt

Telefon: 08-585 838 09
Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: Mikael.Bjornstedt@ki.se

Professor, senior

Annelie Brauner

Enhet: Martin Rottenberg grupp
E-post: Annelie.Brauner@ki.se

Anknuten

Sven Britton

Telefon: 08-517 719 67
Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: Sven.Britton@ki.se

Docent

Susanna Brighenti

Telefon: 08-585 822 68
Enhet: Brighenti
E-post: Susanna.Brighenti@ki.se

Professor/överläkare

Kristina Broliden

Telefon: 08-517 760 45
Enhet: Forskargrupp K Broliden
E-post: Kristina.Broliden@ki.se

Senior lab manager

Berit Annika Carow

Enhet: Martin Rottenberg grupp
E-post: berit.carow@ki.se

Senior forskare

Benedict Chambers

Telefon: 08-524 862 16
Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Benedict.Chambers@ki.se

Professor

Francesca Chiodi

Telefon: 852486315
Enhet: Francesca Chiodi grupp
E-post: Francesca.Chiodi@ki.se

Professor, gäst

Mauro D'Amato

Enhet: Forskargrupp J Askling
E-post: Mauro.Damato@ki.se

Anknuten

Ayesha De Costa

Enhet: Global Hälsa
E-post: Ayesha.De.Costa@ki.se

Senior forskningsspecialist

Iyadh Douagi

Enhet: Enheten för hematologi
E-post: iyadh.douagi@ki.se

Forskarstuderande

Robert Dyrdak

Enhet: Jan Albert grupp
E-post: robert.dyrdak@ki.se

Anknuten

Mensur Dzabic

Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: mensur.dzabic@ki.se

Doktorand

Gabriella Edfeldt

Enhet: Forskargrupp K Broliden
E-post: gabriella.edfeldt@ki.se

Forskare

Liv Eidsmo

Telefon: 08-517 700 00
Enhet: Forskargrupp L Eidsmo
E-post: Liv.Eidsmo@ki.se

Forskare

Barbro Ek-Rylander

Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: Barbro.Ek-Rylander@ki.se

Anknuten

Ziad El-Khatib

Enhet: Global Hälsa
E-post: Ziad.El-Khatib@ki.se

Sofia Eriksson Ygberg
Email: sofia.eriksson@ki.se

F-J

Anknuten

Kerstin Falk

E-post: Kerstin.Falk@ki.se

Anknuten

Hong Fang

E-post: Hong.Fang@ki.se

Professor/överläkare

Anna Färnert

Telefon: 08-517 752 85
Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: Anna.Farnert@ki.se

Professor, senior

Jan-Ingmar Flock

Enhet: Birgitta Henriques Normark grupp
E-post: Jan-Ingmar.Flock@ki.se

Professor

Malin Flodström Tullberg

Telefon: 046-852487625
Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Malin.Flodstrom-Tullberg@ki.se

Forskare

Anna Fogdell Hahn

Telefon: 08-517 702 51
Enhet: Neuro Fogdell Hahn
E-post: Anna.Fogdell-Hahn@ki.se

Forskarstuderande

Elin Folkesson

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: elin.folkesson@ki.se

Anknuten

Lina Davies Forsman

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: lina.davies.forsman@ki.se

Frederich, Madeleine
Email: Madeleine.Frederich @smi.se

Anknuten

Teresa Frisan

Enhet: Frisan
E-post: Teresa.Frisan@ki.se

Anknuten

Henrik Garoff

Enhet: Institutionsgemensam
E-post: Henrik.Garoff@ki.se

Doktorand

Francesca Ghilotti

Enhet: Forskargrupp M Fored
E-post: francesca.ghilotti@ki.se

Array

Pedro Gil

Telefon: 08-524 868 26
E-post: Jose.Pedro.Gil@ki.se

Forskarstuderande

Bérangère Gohy

Enhet: Sektionen för fysioterapi
E-post: berangere.gohy@ki.se

Anknuten

Alf Grandien

Enhet: Enheten för hematologi
E-post: Alf.Grandien@ki.se

Per Hagblom, Professor
Email: Per.Hagblom@smi.se

Hedberg Maria, Professor
Email: maria.hedberg@climi.umu.se

Professor/överläkare

Birgitta Henriques Normark

Telefon: 08-517 712 16
Enhet: Birgitta Henriques Normark grupp
E-post: Birgitta.Henriques@ki.se

Olof Hertting
Email: olof.hertting@karolinska.se

Anknuten

Taha Hirbod Alexandersson

Enhet: Forskargrupp K Broliden
E-post: Taha.Hirbod@ki.se

Professor emeritus

Anders Hjerpe

Telefon: 08-585 810 17
Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: Anders.Hjerpe@ki.se

Anknuten

Hans Hjelmqvist

Enhet: Pedagogical encounters in Health Care
E-post: Hans.Hjelmqvist@ki.se

Forskare

Sven Hoffner

Enhet: Global Hälsa
E-post: sven.hoffner@ki.se

Professor, senior

Arne Holmgren

Telefon: 08-524 876 86
Enhet: Arne Holmgrens grupp
E-post: Arne.Holmgren@ki.se

Forskare

Kjell Hultenby

Telefon: 0585-838 18
Enhet: Kliniskt forskningscentrum
E-post: Kjell.Hultenby@ki.se

Forskare

Maria Johansson

Telefon: 08-524 867 39
Enhet: Klas Kärre grupp
E-post: Maria.Johansson@ki.se

Julander Inger, Professor
Email: inger.julander@karolinska.se

K-O

Professor

Akira Kaneko

Telefon: 08-524 871 05
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Akira.Kaneko@ki.se

Professor/specialistläkare

Anna Karlsson

Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: Anna.Karlsson@ki.se

Forskare

Annika Karlsson

Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: Annika.Karlsson@ki.se

Professor

Gunilla Karlsson Hedestam

Telefon: 08-524 869 55
Enhet: Gunilla Karlsson Hedestam grupp
E-post: Gunilla.Karlsson.Hedestam@ki.se

Professor

Klas Kärre

Telefon: 08-524 862 82
Enhet: Klas Kärre grupp
E-post: Klas.Karre@ki.se

Senior forskare

Lena Klingspor

E-post: Lena.Klingspor@ki.se

Forskare

Jonas Klingström

Enhet: Klingström
E-post: Jonas.Klingstrom@ki.se

Anknuten

Inger Kühn

Enhet: Åsa Sjöling grupp
E-post: Inger.Kuhn@ki.se

Professor emeritus

Rudolf Ladenstein

Telefon: 08-524 810 80
Enhet: Institutionsgemensam
E-post: Rudolf.Ladenstein@ki.se

Handläggare

Marita Larsson

Telefon: 08-524 801 05
Enhet: Institutionen för folkhälsovetenskap (PHS), K9
E-post: marita.larsson@ki.se

Forskarstuderande

Fengyang Li

Enhet: Ute Römling grupp
E-post: fengyang.li@ki.se

Professor, senior

Peter Liljeström

Enhet: Gerald McInerney grupp
E-post: Peter.Liljestrom@ki.se

Linde Annika, Professor
Email:annika.linde@smi.se

Senior lab manager

Karl Ljungberg

Enhet: Gerald McInerney grupp
E-post: karl.ljungberg@ki.se

Professor

Hans-Gustaf Ljunggren

Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Hans-Gustaf.Ljunggren@ki.se

Anknuten

Per Ljungman

E-post: Per.Ljungman@ki.se

Professor

Karin Lore

Telefon: 08-524 876 72
Enhet: Forskargrupp K Loré
E-post: Karin.Lore@ki.se

Professor/överläkare

Claude Marcus

Telefon: 08-585 814 19
Enhet: Enheten för pediatrik
E-post: Claude.Marcus@ki.se

Professor

Maria Masucci

Telefon: 08-524 867 55
Enhet: Masucci
E-post: Maria.Masucci@ki.se

Professor, adjungerad

Ali Mirazimi

Telefon: 072-523 41 00
Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: Ali.Mirazimi@ki.se

Anknuten

Roland Möllby

Telefon: 08-524 871 75
E-post: Roland.Mollby@ki.se

Senior lab manager

Kirsten Moll

Telefon: 08-458 45 12
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Kirsten.Moll@ki.se

Array

Markus Moll

Telefon: 08-585 896 86
E-post: Markus.Moll@ki.se

Doktorand

Matilda Morin

Enhet: Forskargrupp J Askling
E-post: matilda.morin@ki.se

Moiz, Bakhiet
Email: Bakhiet.moiz@smi.se

Postdoc

Asghar Muhammad

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: asghar.muhammad@ki.se

Professor

Pär Nordlund

Enhet: Forskargrupp Nordlund, Pär
E-post: Par.Nordlund@ki.se

Professor, senior

Staffan Normark

Enhet: Birgitta Henriques Normark grupp
E-post: Staffan.Normark@ki.se

Professor

Anna Norrby-Teglund

Telefon: 08-524 823 54
Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Anna.Norrby-Teglund@ki.se

Forskare

Susanne Nylén

Telefon: 08-524 867 36
Enhet: Susanne Nylén grupp
E-post: Susanne.Nylen@ki.se

P-Z

Professor

Qiang Pan Hammarström

Telefon: 08-524 835 92
Enhet: Pan-Hammarström
E-post: Qiang.Pan-Hammarstrom@ki.se

Forskarstuderande

Aleksandra Pettke

Enhet: Forskargrupp Helleday, Thomas
E-post: aleksandra.pettke@ki.se

Anknuten

Mats A A Persson

Enhet: Neuro Svenningsson
E-post: Mats.Persson@ki.se

Anknuten

Sven Pettersson

Enhet: Lindskog
E-post: Sven.Pettersson@ki.se

Doktorand

Ganesh Phad

Telefon: 08-524 869 43
Enhet: Gunilla Karlsson Hedestam grupp
E-post: ganesh.phad@ki.se

Forskare

Katrin Pütsep

Telefon: 08-524 871 13
Enhet: FMB.Arbetsmiljö
E-post: Katrin.Putsep@ki.se

Forskare

Afsar Rahbar

Telefon: 08-517 798 97
Enhet: Forskargrupp C Söderberg Nauclér
E-post: Afsar.Rahbar@ki.se

Forskarstuderande

Reza Rasti

Enhet: Global Hälsa
E-post: reza.rasti@ki.se

Professor, adjungerad

Mats Remberger

Telefon: 08-585 863 91
Enhet: Forskargrupp Mattsson, Jonas
E-post: Mats.Remberger@ki.se

Professor

Mikael Rhen

Telefon: 08-517 712 13
Enhet: Mikael Rhen grupp
E-post: Mikael.Rhen@ki.se

Professor

Agneta Richter Dahlfors

Telefon: 08-524 874 25
Enhet: Institutionen för neurovetenskap (Neuro), C4
E-post: Agneta.Richter.Dahlfors@ki.se

Doktorand

Elin Roos

Enhet: Global Hälsa
E-post: elin.roos@ki.se

Professor

Ute Römling

Telefon: 08-524 873 19
Enhet: Ute Römling grupp
E-post: Ute.Romling@ki.se

Professor

Martin Rottenberg

Enhet: Martin Rottenberg grupp
E-post: Martin.Rottenberg@ki.se

Professor

Matti Sällberg

Telefon: 08-524 838 03
Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: Matti.Sallberg@ki.se

Professor

Johan Sandberg

Telefon: 070-793 08 85
Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Johan.Sandberg@ki.se

Professor

Gunter Schneider

Telefon: 08-524 876 75
Enhet: Gunter Schneiders grupp
E-post: Gunter.Schneider@ki.se

Doktorand

Linda Timm

Enhet: Global Hälsa
E-post: linda.timm@ki.se

Universitetslektor

Åsa Sjöling

Enhet: Åsa Sjöling grupp
E-post: asa.sjoling@ki.se

Professor

Cecilia Söderberg Naucler

Enhet: Forskargrupp C Söderberg Nauclér
E-post: Cecilia.Naucler@ki.se

Anknuten

Jonas Söderholm

Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: jonas.soderholm@ki.se

Professor/överläkare

Anders Sönnerborg

Enhet: Enheten för infektion och hud
E-post: Anders.Sonnerborg@ki.se

Anknuten

Anna-Lena Spetz

Enhet: Avdelningen för klinisk mikrobiologi
E-post: Anna-Lena.Spetz@ki.se

Forskare

Jonas Sundbäck

Telefon: 08-524 867 68
Enhet: Jonas Sundbäck grupp
E-post: Jonas.Sundback@ki.se

Forskarassistent

Christopher Sundling

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: Christopher.Sundling@ki.se

Anknuten

Laszlo Szekely

Enhet: Avdelningen för patologi
E-post: Laszlo.Szekely@ki.se

Professor emeritus

Göran Tomson

Enhet: MMC/Clinical Management
E-post: Goran.Tomson@ki.se

Forskarstuderande

Sigrún Thórsdóttir

Enhet: Birgitta Henriques Normark grupp
E-post: sigrun.thorsdottir@ki.se

Thorstensson Rigmor, Associate Professor (Docent)
Email:rigmor.thorstensson@smi.se

Professor emeritus

Göran Tomson

Enhet: MMC/Clinical Management
E-post: Goran.Tomson@ki.se

Anknuten

Carl Johan Treutiger

Telefon: 070-736 83 32
E-post: Carl.Treutiger@ki.se

Professor

Per Uhlén

Telefon: 070-664 28 14
Enhet: Per Uhléns grupp
E-post: Per.Uhlen@ki.se

Anknuten

Anders Vahlne

Telefon: 070-928 05 28
Enhet: Anders Vahlnes grupp
E-post: Anders.Vahlne@ki.se

Anställd

Arnika Kathleen Wagner

Enhet: Enheten för hematologi
E-post: Arnika.Wagner@ki.se

Professor

Mats Wahlgren

Telefon: 08-524 872 77
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Mats.Wahlgren@ki.se

Anknuten

Britta Wahren

Enhet: Francesca Chiodi grupp
E-post: Britta.Wahren@ki.se

Doktorand

Qiaoli Wang

Enhet: Övre GI-kirurgi
E-post: qiaoli.wang@ki.se

Forskarstuderande

Jill Witney Åhs

Enhet: Sektionen för omvårdnad- Omvårdnad 1
E-post: jill.witney.ahs@ki.se

Anknuten

Hans Wigzell

Telefon: 86680
Enhet: Martin Rottenberg grupp
E-post: Hans.Wigzell@ki.se

Forskare

Gosta Winberg

Telefon: 08-524 862 49
Enhet: Sandberg
E-post: Gosta.Winberg@ki.se

Professor, senior

Bengt Winblad

Telefon: 08-585 854 74
Enhet: Sektionen för neurogeriatrik
E-post: Bengt.Winblad@ki.se