Skip to main content

The Centre for Malaria Research at Karolinska Institutet Steering Commitee

Chairman

Professor, senior

Anders Björkman

Telefon: 08-524 868 29
Enhet: Anders Björkman grupp
E-post: Anders.Bjorkman@ki.se

Members

Anknuten

Jaran Eriksen

Enhet: Avdelningen för klinisk farmakologi
E-post: Jaran.Eriksen@ki.se

Professor/överläkare

Anna Färnert

Telefon: 08-517 752 85
Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: Anna.Farnert@ki.se

Array

Pedro Gil

Telefon: 08-524 868 26
E-post: Jose.Pedro.Gil@ki.se

Professor

Akira Kaneko

Telefon: 08-524 871 05
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Akira.Kaneko@ki.se

Postdoc

Asghar Muhammad

Enhet: Forskargrupp A Färnert
E-post: asghar.muhammad@ki.se

Professor

Mats Wahlgren

Telefon: 08-524 872 77
Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: Mats.Wahlgren@ki.se

S. Noushin Emami
Group leader
Stockholm University

S. Noushin Emami group website

Forskare

Eleni Aklillu

Telefon: 0(8)-585 878 82
Enhet: Avdelningen för klinisk farmakologi
E-post: Eleni.Aklillu@ki.se

Forskarassistent

Ulf Ribacke

Enhet: Mats Wahlgren grupp
E-post: ulf.ribacke@ki.se

Olle Terenius
Assistant Professor
Uppsala University
Olle.Terenius@slu.se