Skip to main content

Administration MedH

The department management provides administrative support to students, postgraduate students and researchers.

Visitors and Deliverance address

Karolinska universitetssjukhuset Huddinge; Institutionen för Medicin Huddinge; C2:94, 141 86 Stockholm (Flemingsberg)

Postal address

Department of Medicine, Huddinge (MedH), H7, Administration Office, C2:94, Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge 141 86 Stockholm, Sweden

Management

Prefekt

Jan Bolinder

Telefon: 852483301
Enhet: Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7
E-post: Jan.Bolinder@ki.se

Administrativ chef

Klas Karlsson

Telefon: 08-524 833 02
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: Klas.Karlsson@ki.se

Economy

Administrativ chef, bitr

Therese Lind

Telefon: 08-524 837 64
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: Therese.Lind@ki.se

Financial officer

Gulaid Ismail

Telefon: 08-524 833 04
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: gulaid.ismail@ki.se

Financial officer

Shamima Shah

Telefon: 08-524 833 07
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: Shamima.Shah@ki.se

Personalchef

Christina Johansson

Telefon: 08-524 836 46
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: christina.johansson@ki.se

Human resources

HR Partner

Anna Pavlovic

Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: anna.pavlovic@ki.se

Human Resources Officer - On leave

Annamaj Stolt

Telefon: 08-524 837 98
Enhet: Prefektkansliet
E-post: annamaj.stolt@ki.se

Archivist, registrator

Lena Andersson

Telefon: 08-524 833 09
E-post: lena.andersson@ki.se

Archivist

Kommunikatör

Emma Karlsson

Telefon: 08-524 833 06
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: emma.karlsson@ki.se

Communication

Research coordinator

Amanda Klein

Telefon: 08-524 837 32
E-post: amanda.klein@ki.se

Educational administrator

Yvonne Edlund

Telefon: 08-524 833 13
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: Yvonne.Edlund@ki.se

Educational administration

Educational administrator

Mary Hyll

Telefon: 08-585 819 19
Enhet: Enheten för infektion och hud
E-post: Mary.Hyll@ki.se

Educational administrator

Ulrika Markne

Telefon: 08-524 833 03
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: ulrika.markne@ki.se

Utbildningsadministratör

Karin Sendek

Telefon: 08-524 833 08
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: karin.sendek@ki.se

Administrator

Sri Sahlin

Telefon: 08-524 837 36
Enhet: Enheten för hematologi
Institution: Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7
E-post: sri.sahlin@ki.se

Division administration

Research secretary, PA for Eva Hellström Lindberg

Sara Von Bahr Grebäck

Enhet: Enheten för hematologi
E-post: sara.von.bahr.greback@ki.se

Administrator, Personal Assistant (Parental leave)

Annette Öster Fernström

Telefon: 08-585 829 78
Mobil: 073-712 12 14
Enhet: Hellström Lindberg
E-post: annette.oster.fernstrom@ki.se

Educational administrator

Mary Hyll

Telefon: 08-585 819 19
Enhet: Enheten för infektion och hud
E-post: Mary.Hyll@ki.se

Educational administrator

Ulrika Markne

Telefon: 08-524 833 03
Enhet: Administrativa Kansliet
E-post: ulrika.markne@ki.se

Unit administrator

Margit Ekström

Telefon: 08-524 838 66
Enhet: Centrum för infektionsmedicin
E-post: Margit.Ekstrom@ki.se

Unit administrator

Lena Emtestam

Telefon: 08-585 823 45
Enhet: Enheten för metabolism
E-post: Lena.Emtestam@ki.se

Administrator

Lena Lindberg

Telefon: 08-585 826 26
Enhet: Enheten för endokrinologi och diabetes
Institution: Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7
E-post: Lena.Lindberg@ki.se