Skip to main content

Enhetschefer / Administratörer

Anestesi

Enhetschef, professor

Olav Rooyackers
Telefon: 08-585 86182
olav.rooyackers@ki.se

Administratör

Isabell Climent-Johansson
Telefon: 073 712 1393
isabel.climent-johansson@ki.se

Audiologi

Enhetschef, docent

Åsa Skjönsberg
Telefon: 08-524 889 60
asa.skjonsberg@ki.se

Administratör

Monica Beckius Hellgren
Telefon: 08-524 88956
monica.beckius‑hellgren@ki.se

Baxter Novum

Sektionschef, adj. professor

Bengt Lindholm
Telefon: 08-585 82601
bengt.lindholm@ki.se

Administratör

Evianne Larsson
Telefon: 08-585 839 84
evianne.larsson@ki.se

Funktion och teknologi

Enhetschef, professor

Birgitta Janerot Sjöberg
Telefon: 08-524 83502
birgitta.janerot@ki.se

Administratör

Tuula Väinölä
Telefon: 08-585 82979
tuula.vainola@ki.se

Kirurgi

Enhetschef, professor

Magnus Nilsson
Telefon: 08-585 82301
magnus.nilsson@ki.se

Administratör

Hélène Jansson
Telefon: 08-585 82431
helene.jansson@ki.se

Logopedi

Enhetschef, professor

Anette Lohmander
Telefon: 08-524 88901
anette.lohmander@ki.se

Administratör

Christina Hedestedt
Telefon: 08-524 88919
christina.hedestedt@ki.se

Medicinska njursjukdomar

Enhetschef, professor

Peter Stenvinkel
Telefon: 08- 585 82656
peter.stenvinkel@ki.se

Administratör

Evianne Larsson
Telefon: 08 585 839 84
evianne.larsson@ki.se

Obstetrik och gynekologi

Enhetschef, professor

Ganesh Acharya
Telefon: +4747275520.
ganesh.acharya@ki.se

Administratör

Galina Drozdova
Telefon: 079-068 05 98
galina.drozdova@ki.se

Ortopedi och bioteknologi

Enhetschef, professor

Li Tsai
Telefon: 08-585 87191
li.tsai@ki.se

Administratör

Ann-Charlott Nordström
Telefon: 08-585 82102
ann-charlott.nordstrom@ki.se

Pediatrik

Enhetschef

Björn Fischler
Telefon: 070-002 1274
bjorn.fischler@ki.se

Administratör

Anneli Andersen
Telefon: 08-585 83658
anneli.andersen@ki.se

Administratör (vik 190315)

Gun Johansson
Telefon: 08-585 86602

Kursadministratör

Carol Melton
Telefon: 08-524 88913
carol.melton@ki.se

Radiografi

Enhetschef, Med. Dr.

Kent Fridell
Telefon: 08-524 83870
kent.fridell@ki.se

Administratör

Jessica Ekberg
Telefon: 08-524 83836
jessica.ekberg@ki.se

Radiologi

Tf. enhetschef, adj. lektor

Torkel Brismar
Telefon 08-585 84692
torkel.brismar@ki.se

Administrator

Transplantation

Enhetschef, professor

Bo-Göran Ericzon
Telefon: 08-585 87666
bo-goran.ericzon@ki.se

Administratör

Sanna Sörman
Telefon: 08-585 85859,
0700-856670
sanna.sorman@sll.se

Urologi

Enhetschef, docent

Lars Henningsohn
Telefon: 08-585 87762
lars.henningsohn@ki.se

Administratör

Marie Lygdman
Telefon: 08-585 87767
marie.lygdman@ki.se

Öron-, näs- och halssjukdomar

Enhetschef, professor

Lars Olaf Cardell, lars-olaf.cardell@ki.se

Administratör

Agneta Wittlock
Telefon: 08-585 87353
agneta.wittlock@ki.se