Våra professorer

This page in English

Dzevad Belkic
Professor emeritus i matematisk strålningsfysik
dzevad.belkic@ki.se
Mer om Dzevad Belkic
Dzevad Belkics forskargrupp

Jonas Bergh
Professor i onkologi
jonas.bergh@ki.se
Mer om Jonas Bergh
Jonas Berghs forskargrupp

Yvonne Brandberg
Professor i vårdvetenskap med fokus på onkologi
yvonne.brandberg@ki.se
Mer om Yvonne Brandberg
Yvonne Brandbergs forskargrupp

Tina Dalianis
Professor i tumörvirologi
tina.dalianis@ki.se
Mer om Tina Dalianis
Tina Dalianis forskargrupp
 

Henrik Druid
Professor i rättsmedicin
henrik.druid@ki.se
Mer om Henrik Druid
Henrik Druids forskargrupp

Lars Egevad
Professor i tumörpatologi
lars.egevad@ki.se
Mer om Lars Egevad
Lars Egevads forskargrupp

Stefan Einhorn
Professor i molekylär onkologi
stefan.einhorn@ki.se
Mer om Stefan Einhorn
 

Johan Hansson
Adj Professor i onkologi
johan.hansson@ki.se
Mer om Johan Hansson
Johan Hanssons forskargrupp

Lars Holmgren
Professor i tumörbiologi
lars.holmgren@ki.se
Mer om Lars Holmgren
Lars Holmgrens forskargrupp

Olli Kallioniemi
Professor i molekylär precisionsmedicin
olli.kallioniemi@ki.se
Mer om Olli Kallioniemi
Olli Kallioniemis forskargrupp

Rolf Kiessling
Senior professor i experimentell onkologi
rolf.kiessling@ki.se
Mer om Rolf Kiessling
Rolf Kiesslings forskargrupp

Catharina Larsson
Professor i medicinsk genetik
catharina.larsson@ki.se
Mer om Catharina Larsson
Catharina Larssons forskargrupp

Olle Larsson
Senior professor i experimentell patologi
olle.larsson@ki.se
Mer om Olle Larsson
Olle Larssons forskargrupp
 

Janne Lehtiö
Professor i medicinsk proteomik
janne.lehtio@ki.se
Mer om Janne Lehtiö
Janne Lehtiös forskargrupp KI
Janne Lehtiös forskargrupp SciLifeLab

Rolf Lewensohn
Senior professor i onkologi
Rolf.Lewensohn@ki.se
Mer om Rolf Lewensohn
Rolf Lewensohns forskargrupp

Stig Linder
Professor i molekylär cancerfarmakologi
stig.linder@ki.se
Mer om Stig Linder
Stig Linders forskargrupp

Professor Jonas MattssonJonas Mattsson
Professor i cellterapi
jonas.mattsson@ki.se
Mer om Jonas Mattsson
Jonas Mattssons forskargrupp

Håkan Mellstedt
Senior Professor i onkologisk bioterapi
hakan.mellstedt@sll.se
Mer om Håkan Mellstedt
Håkan Mellstedts forskargrupp

Hooshang Nikjoo
Professor emeritus i strålningsbiofysik
hooshang.nikjoo@ki.se
Mer om Hooshang Nikjoo
Hooshang Nikjoos forskargrupp

Sten Nilsson
Adj Professor i onkologi
sten.nilsson@sll.se
Mer om Sten Nilsson

Monica Nistér
Senior professor i patologi
monica.nister@ki.se
Mer om Monica Nistér
Monica Nistérs forskargrupp

Ulrik Ringborg
Professor emeritus i onkologi
ulrik.ringborg@sll.se
Mer om Ulrik Ringborg
 

Peter Strang
Professor i palliativ medicin, särskilt onkologi
peter.strang@ki.se
Mer om Peter Strang
 

Klas G. Wiman
Professor i molekylär cell- och tumörbiologi
klas.wiman@ki.se
Mer om Klas G. Wiman
Klas G. Wimans forskargrupp

Anders Zetterberg
Professor emeritus i patologi, särskilt tumörcytologi
anders.zetterberg@ki.se
Mer om Anders Zetterberg
 

Arne Östman
Professor i molekylär onkologi med inriktning mot experimentell cancerterapi
arne.ostman@ki.se
Mer om Arne Östman
Arne Östmans forskargrupp

Professor