SweMaMi - Kontakta oss

Har du fler frågor om studien, eller vill du veta mer?

Kontakta oss

SweMaMi
The Centre for Translational Microbiome Research (CTMR)
Department of Microbiology, Tumor and Cell biology
Karolinska Institutet
Nobelsväg 16, 17177
Stockholm
email: swemami@mtc.ki.se
Phone: 0722187905

Vi finns också på sociala medier!

Länk till Facebook och Instagram här

Vilka är vi?

Forskarassistent

Nele Brusselaers

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: nele.brusselaers@ki.se

Docent

Eva Itzel

Enhet: Kvinnosjukvård/Förlossning
E-post: eva.wiberg-itzel@ki.se

Direktör

Ina Schuppe Koistinen

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: ina.schuppe.koistinen@ki.se

Professor

Lars Engstrand

Telefon: 08-524 845 97
Enhet: Institutionen för mikrobiologi, tumör- och cellbiologi (MTC), C1
E-post: lars.engstrand@ki.se

Senior forskningsspecialist

Emma Fransson

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: emma.fransson@ki.se

Enhetschef

Marica Hamsten

Enhet: CTMR
E-post: marica.hamsten@ki.se

Postdoc

Juan Du

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: juan.du@ki.se

Postdoc

Luisa Warchavchik Hugerth

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: luisa.warchavchik.hugerth@ki.se

Forskningsassistent

Louise Joelsson

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: Louise.Joelsson@ki.se

Forskningsingenjör

Kim Wong

Enhet: CTMR
E-post: kim.wong@ki.se

Forskningsassistent

Linn Flygare Wallen

Enhet: CTMR
E-post: linn.flygare.wallen@ki.se

Forskarstuderande

Alexandra Goldberg

Enhet: Institutionen för klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset (KI SÖS), S1
E-post: alexandra.goldberg@ki.se

Samarbetspartner

CTMR

Karolinska Institutet

SciLifeLab

Södersjukhuset

 

BakterierMikrobiologiObstetrikRekryteringSciLifeLab