Ledningskansliet

Enhetsledning

Ledningskansliets uppdrag är att erbjuda strategiskt och operativt stöd till universitetsledningen. Enheten är indelad i tre funktioner, Development Office, Näringslivssamverkan och Ledningsstöd. 

Enhetschef

Maria Wästfelt

Telefon: 08-524 867 12
E-post: maria.wastfelt@ki.se

Development Office

Vi arbetar för att skapa så bra förutsättningar som möjligt för att privatpersoner, företag och stiftelser ska hitta det forskningsområde som de har intresse och engagemang att stödja här på Karolinska Institutet.

Om du som arbetar eller är student vill stödja ett projekt här på Karolinska Institutet hjälper vi dig gärna att hitta ett intressant utbildning- eller forskningsområde. Vi hjälper även till med minnes- och hyllningsgåvor. Om ni vill hedra någon som fyller år eller går i pension kan ni göra en insamling till ett projekt som jubelaren är engagerad i. Tveka inte att kontakta oss så berättar vi mer hur du kan ge din gåva, vi finns här för dig.

Development Office

E-post: development-office@ki.se
Adress: Karolinska Institutet
Development Office
171 77 Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 6, Solna

Samordnare

Nina Bandmann

Telefon: 08-524 836 75
Enhet: Development Office
Institution: Universitetsförvaltningen (UF), UF
E-post: nina.bandmann@ki.se

Projektledare

Tjänstledig - Esther Edlundh-Rose

Telefon: 08-524 824 38
Enhet: Development Office
E-post: esther.edlundh-rose@ki.se

Näringslivssamverkan

Vi erbjuder stöd till företag som söker samverkanspartners vid Karolinska Institutet. Det finns en mängd olika sätt för företag att samarbeta med Karolinska Institutet, både vad det gäller utbildning och forskning. Det kan handla om allt från omfattande strategiska samarbeten till enskilda samverkansprojekt på forskar- eller studentnivå. Om du som forskare på Karolinska Institutet har frågor om näringslivssamverkan så tveka inte att kontakta oss. 

Projektledare

Richard Cowburn

Telefon: 08-524 864 78
Enhet: Ledningskansliet
E-post: Richard.Cowburn@ki.se

Ledningsstöd

Vi ger den akademiska ledningen vid Karolinska Institutet administrativt stöd och service. Vi verkar för att den information som tas fram håller hög kvalité och underlättar beslutsfattandet.

Specialist

Erik Forsse

Telefon: 08-524 860 28
Enhet: Ledningsstöd
E-post: Erik.Forsse@ki.se

Samordnare

Sara Aldén

Telefon: 08-524 867 79
Enhet: Ledningsstöd
E-post: Sara.Alden@ki.se

Rektorssekreterare

Cecilia Lövdahl

Telefon: 08-524 866 67
Enhet: Universitetsförvaltningen (UF), UF
Institution: Universitetsförvaltningen (UF), UF
E-post: Cecilia.Lovdahl@ki.se

Prorektors sekreterare

Amélie Theorell

Telefon: 08-524 867 64
Enhet: Universitetsförvaltningen (UF), UF
Institution: Universitetsförvaltningen (UF), UF
E-post: Amelie.Theorell@ki.se

Länkar