Kontakta Grants Office

This page in English

Är du forskare på Karolinska Institutet och behöver råd och guidning för att hitta finansiering till din forskning?

Vi på Grants Office riktar oss till universitetets forskare och administratörer med rådgivning kring administration, ekonomi och formulering av ansökan samt står i förekommande fall för undertecknande av ansökan och efterföljande kontrakt.

Tveka inte att höra av er till oss.

Behöver du expertråd kring hur du ska rapportera ditt EU-projekt? Kontakta Post-Contract Office

Snabbast service får du genom att kontakta oss via våra respektive funktionsmejl. 

Grants Office

E-post: grantsoffice@ki.se
Adress: Karolinska Institutet
Grants Office
171 77 Stockholm
Besöksadress: Nobels väg 15A, Solna

E-posta Grants Office

Pre-Contract: grantsoffice@ki.se
Post-Contract: post-contract@ki.se   
KI Stiftelser & Fonder: fonder@ki.se 
KID-medel: kidfunding@ki.se  
CSTP-medel: cstp@ki.se 
Electronic Notebook: elnkoordinator@ki.se

Medarbetare

Enhetschef

Björn Kull

Telefon: 08-524 860 35
Enhet: Grants Office
E-post: bjorn.kull@ki.se

Administratör

Kia Olsson

Telefon: 08-524 863 33
Enhet: Grants Office
E-post: kia.olsson@ki.se

Karolinska Institutets Stiftelser & Fonder

Handläggare

Charlotte Tunell

Telefon: 08-524 871 79
Enhet: Grants Office
E-post: charlotte.tunell@ki.se

Stiftelseansvarig

Tove Älvemark Asp

Telefon: 08-524 867 07
Enhet: Grants Office
E-post: Tove.Alvemark@ki.se

Forskningsdokumentation/Prisma

EU- och USA-kontrakt

Projektledare

Cecilia Martinsson Björkdahl

Telefon: 08-524 872 65
Enhet: Grants Office
E-post: Cecilia.Bjorkdahl@ki.se

Handläggare

Nina Gennebäck

Telefon: 08-524 867 62
Enhet: Grants Office
E-post: nina.genneback@ki.se

KID-medel/CSTP

KID

Handläggare

Assia Viachka

Telefon: 08-524 863 34
Enhet: Grants Office
E-post: assia.viachka@ki.se

CSTP

Handläggare

Sophia Abdulrahim Omar

Telefon: 08-524 852 75
Enhet: Grants Office
E-post: sophia.abdulrahim.omar@ki.se

Pre-Contract Office 

Svenskt och nordiskt ansökningsstöd samt EIT

Handläggare

Elisabeth Hedström

Telefon: 08-524 875 07
Enhet: Grants Office
E-post: Elisabeth.Hedstrom@ki.se

Marie Skłodowska Curie, EU Financial Manager

Handläggare

Ying Zhao

Telefon: 08-524 861 01
Enhet: Grants Office
E-post: Ying.Zhao@ki.se

Europeiska forskningsrådet/ERC

Samordnare

Laura Plant

Telefon: 08-524 876 49
Enhet: Grants Office
E-post: Laura.Plant@ki.se

H2020-samarbetsprojekt och andra EU-organ 

Handläggare

Carolina Kristell

Telefon: 08-524 863 05
Enhet: Grants Office
E-post: carolina.kristell@ki.se

H2020-samarbetsprojekt och andra EU-organ

Handläggare

Jodie Guy Claesson

Telefon: 08-524 869 59
Enhet: Grants Office
E-post: jodie.guy.claesson@ki.se

Grant writer/coordinator

Handläggare

Tamsin Lindström

Telefon: 08-524 869 86
Enhet: Grants Office
E-post: tamsin.lindstrom@ki.se

Amerikansk och utomeuropeiskt ansökningsstöd

Samordnare

Christine Chang

Telefon: 08-524 862 85
Enhet: Grants Office
E-post: Christine.Chang@ki.se

Tjänstlediga

Specialist

Tatjana Nilsson

Telefon: 08-524 863 44
Enhet: Grants Office
E-post: Tatjana.Nilsson@ki.se

Samordnare

Anna-Carin Christoffersson

Telefon: 08-524 863 03
Enhet: Avd. för styrelsestöd och internationella relationer
E-post: anna-carin.christoffersson@ki.se

Handläggare

Paulina Mihailova

Telefon: 08-524 863 34
Enhet: Grants Office
E-post: paulina.mihailova@ki.se