Lite vård på rättspsykiatrisk klinik
Patienterna på en av Sveriges största rättspsykiatriska kliniker får individanpassad behandling endast en mycket liten del av dygnets vakna timmar. Det visar en ny kartläggning som forskare vid Karolinska Institutet har genomfört.
[2007-06-18]
- Den tillgängliga tiden förefaller att underutnyttjas för behandlingsinsatser som är anpassade till enskilda individers problematik. För att få veta om resultaten gäller rättspsykiatrisk vård i allmänhet måste studien upprepas, säger Knut Sturidsson, forskare vid Karolinska institutet som har arbetat med studien.
I Sverige tvångsvårdas ungefär 1 400 personer enligt lagen om rättspsykiatrisk vård, varav de allra flesta är dömda för någon typ av våldsbrott. Forskningen kring rättspsykiatrisk vård har främst handlat om vilka behandlingsmetoder som är lämpliga för att uppfylla den rättspsykiatriska vårdens dubbla uppgifter - att förebygga, utreda och behandla sjukdomar samt att förebygga brottslighet. Få studier har däremot undersökt vilken vård som faktiskt ges.
För att få en bild av hur rättspsykiatrisk vård bedrivs har forskarna nu kartlagt hur patienttiden på en av Sveriges största rättspsykiatriska kliniker spenderades under 48 slumpmässigt utvalda patientdygn. Totalt identifierades 122 olika aktiviteter som delades in i kategorierna sömn och vila, ostrukturerade aktiviteter, dagliga rutiner, strukturerade aktiviteter eller behandling.
Resultaten visar att endast 18,6 minuter per dygn i genomsnitt användes till behandling. Behandling definierades i studien som aktiviteter med uppenbar koppling till den psykiatriska vården, som farmakologisk behandling, psykoterapi, samtal med läkare och sjuksköterska och arbetsterapi.
Kanske ännu mer iögonfallande är enligt forskarna att så mycket som 8.6 timmar av dygnet upptogs av så kallade ostrukturerade aktiviteter. Hit räknades oplanerade aktiviteter som saknar koppling till den psykiatriska vården. Till exempel så tittade patienterna på TV eller lyssnade på radio eller stereo i genomsnitt i mer än fyra timmar per dygn.
- För att kunna förbättra situationen måste vi först tydliggöra hur det faktiskt ser ut och våga stå för det. Det är därför viktigt att fler liknande studier genomförs, säger Knut Sturidsson.
Publikation:
"Time use in forensic psychiatry: An exploratory study of patients' time use at a Swedish forensic psychiatric clinic", K Sturidsson, I Turtell, A Tengström, M Lekander, M Levander, International Journal of Forensic Mental Health, vol 6, nr 1, juni 2007
För mer information, kontakta:
- Address:
-
-
Institutionen för Klinisk Neurovetenskap
-
Institutionen för Klinisk Neurovetenskap
- Address:
-
- Institutionen för Klinisk Neurovetenskap
Pressekreterare Katarina Sternudd
- Arbete:
- 08-524 838 95
- Mobil:
- 070-224 38 95
- E-mail:


