Nytt svenskt forskningspris tilldelas ledande amerikansk cancerforskare
[PRESSMEDDELANDE 2008-01-29] Den amerikanske cancerforskaren Robert A Weinberg blir den förste mottagaren av det pris som det svenska forskarparet Georg och Eva Kleins stiftelse inrättat. Priset överlämnas av kronprinsessan Victoria vid en ceremoni i Stockholm den 29 januari 2008. Pristagaren, som ska vara internationellt ledande inom sitt område, bjuds in till två veckors vistelse vid Karolinska Institutet i Stockholm för att föreläsa och knyta kontakter med forskningsledare, doktorander och gästforskare.
Professor Weinberg är verksam vid Whitehead Institute, Massachusetts Institute of Technology. Han har gjort en rad banbrytande upptäckter inom den basala tumörbiologin. Hans forskning visar bland annat hur gener och de proteiner som generna styr samverkar för att omvandla en normal cell till en cancercell. Han har också gjort viktiga fynd om hur vissa så kallade bromsgener kan motverka uppkomsten av tumörer. Genom att förstå dessa processer underlättas forskarnas möjligheter att hitta effektiva behandlingar vid olika typer av cancersjukdomar.
- Robert A Weinberg är en cancerforskare med ett mycket högt internationellt anseende. Vi är glada att han accepterat att komma till Sverige och låta oss få ta del av hans forskningsrön, säger Marie Arsenian Henriksson, prefekt vid Institutionen för mikrobiologi, tumör- och cellbiologi, Karolinska Institutet.
Öppen föreläsning
Professor Weinberg ger också en populärvetenskaplig föreläsning på temat "The future of cancer - research and treatment". Tid och plats: onsdag den 30 januari klockan 16.00, Nobel Forum, Nobelsväg 1, Karolinska Institutet i Solna. Allmänheten och journalister hälsas välkomna! Ingen föranmälan krävs.
För frågor, kontakta:
Prefekt Marie Arsenian Henriksson
- Tel:
- 08-524 86205
- Mobil:
- 070-601 4012
- E-post:
- Adress:
-
- Institutionen för mikrobiologi, tumör- och cellbiologi, Karolinska Institutet


