Vi som jobbar med Tvillingregistret

This page in English

Styrgruppen

Styrgruppens ordförande och chef för Svenska Tvillingregistret

Forskare

Patrik Magnusson

Telefon: 08-524 823 53
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Patrik.Magnusson@ki.se

Ledamöter

Professor

Paul Lichtenstein

Telefon: 08-524 874 24
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Paul.Lichtenstein@ki.se

Professor

Nancy Pedersen

Telefon: 08-524 874 18
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Nancy.Pedersen@ki.se

Professor

Maria Feychting

Telefon: 08-524 874 65
Enhet: Epidemiologi
E-post: Maria.Feychting@ki.se

Professor

Martin Schalling

Telefon: 08-517 744 81
Enhet: Neurogenetik
E-post: Martin.Schalling@ki.se

Professor/överläkare

Johan Askling

Enhet: Forskargrupp J Askling
E-post: Johan.Askling@ki.se

Professor

Tomas Ekström

Telefon: 073-982 36 11
Enhet: Neuro Ekström
E-post: Tomas.Ekstrom@ki.se

Forskare

Professor/överläkare

Catarina Almqvist Malmros

Telefon: 08-524 822 20
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Catarina.Almqvist@ki.se

Professor, senior

Sven Cnattingius

Enhet: Forskargrupp O Stephansson
E-post: Sven.Cnattingius@ki.se

Professor

Christina Hultman

Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Christina.Hultman@ki.se


Professor, gäst

Henrik Larsson

Telefon: 08-524 823 44
E-post: Henrik.Larsson@ki.se


Forskarassistent

Erik Pettersson

E-post: erik.pettersson@ki.se

Projektsamordnare

Martin Cederlöf

Telefon: 08-524 822 06
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: martin.cederlof@ki.se

Anknuten

Eva Norén

Enhet: CPF Hellner
E-post: Eva.Noren@ki.se

Forskningssamordnare

Qi Chen

E-post: qi.chen@ki.se

Anknuten

Linda Halldner

Telefon: 08-524 823 43
E-post: linda.halldner@ki.se

IT- och administrativ personal

Systemutvecklare

Barbro Sandin

Telefon: 08-524 822 85
E-post: barbro.sandin@ki.se

Systemutvecklare

Camilla Palm

Telefon: 08-524 844 49
E-post: camilla.palm@ki.se

Systemutvecklare

Isabelle Kizling

Telefon: 08-524 823 07
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: isabelle.kizling@ki.se

Forskningssköterska

Karin Dellenvall

Telefon: 08-524 874 27
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Karin.Dellenvall@ki.se

Projektassistent

Gunilla Hedlund

Telefon: 08-524 874 22
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Gunilla.Hedlund@ki.se

Kontakt

Här kan du skicka ett meddelande direkt till Svenska Tvillingregistret. Du länkas till ett formulär där du fyller i dina kontaktuppgifter. 

Eller så kan du maila oss direkt: tvillingregistret@ki.se

Postadress:
Svenska Tvillingregistret
Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik
Karolinska Institutet
Box 281
171 77 Stockholm

Besöksadress: Nobels väg 12A, Solna

Fax:+46 (0)8-31 49 75

GenetikTvillingforskning