Kontakt SfoEpi

This page in English

Ledningsgruppen

Dirktör

Professor

Nancy Pedersen

Telefon: 08-524 874 18
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Nancy.Pedersen@ki.se

Vice Direktör

Professor/överläkare

Johan Askling

Enhet: Forskargrupp J Askling
E-post: Johan.Askling@ki.se

Styrelsemedelmmar

MEB

Professor

Paul Lichtenstein

Telefon: 08-524 874 24
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Paul.Lichtenstein@ki.se

IMM

Professor

Maria Feychting

Telefon: 08-524 874 65
Enhet: Epidemiologi
E-post: Maria.Feychting@ki.se

Universitetslektor, Överläkare

Bruna Gigante

Telefon: 08-524 870 82
Enhet: Kardiovaskulär epidemiologi
E-post: Bruna.Gigante@ki.se

PHS

Professor, adj

Cecilia Magnusson

Enhet: Socialmedicin
E-post: Cecilia.Magnusson@ki.se

Forskare

Nicola Orsini

Enhet: Socialmedicin
E-post: Nicola.Orsini@ki.se

ARC/NVS

Professor/överläkare

Laura Fratiglioni

Telefon: 86905818
Enhet: ARC (Aging Research Center)
E-post: Laura.Fratiglioni@ki.se

Professor

Kristina Johnell

Telefon: 08-690 58 67
Enhet: ARC (Aging Research Center)
E-post: Kristina.Johnell@ki.se

KEP/MedS

Forskare

Karin Ekström Smedby

Telefon: 08-517 791 12
Enhet: Forskargrupp K Ekström Smedby
E-post: Karin.Ekstrom.Smedby@ki.se

Faculty

Forskarassistent

Neda Agahi

Telefon: 08-690 68 78
Enhet: ARC (Aging Research Center)
E-post: Neda.Agahi@ki.se

Forskarassistent

Nele Brusselaers

Enhet: Lars Engstrand grupp
E-post: nele.brusselaers@ki.se

Professor/överläkare

Catarina Almqvist Malmros

Telefon: 08-524 822 20
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Catarina.Almqvist@ki.se

Forskare

Gustaf Edgren

Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Gustaf.Edgren@ki.se

Forskare

Fang Fang

Telefon: 852486131
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Fang.Fang@ki.se

Docent

Susanna Larsson

Telefon: 08-524 860 59
Enhet: Nutritionsepidemiologi
E-post: Susanna.Larsson@ki.se

Professor, gäst

Henrik Larsson

Telefon: 08-524 823 44
E-post: Henrik.Larsson@ki.se

Docent

Erik Melén

Telefon: 08-524 875 08
Enhet: Miljömedicinsk epidemiologi
E-post: Erik.Melen@ki.se
.

Professor/överläkare

Göran Pershagen

Telefon: 08-524 874 60
Enhet: Miljömedicinsk epidemiologi
E-post: Goran.Pershagen@ki.se

Anknuten

Julia Simard

E-post: julia.simard@ki.se

Universitetslektor

Fredrik Wiklund

Telefon: 08-524 839 79
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Fredrik.Wiklund@ki.se

Forskarassistent

Weili Xu

Enhet: ARC (Aging Research Center)
E-post: Weili.Xu@ki.se

Professor

Alicja Wolk

Telefon: 08-524 861 70
Enhet: Nutritionsepidemiologi
E-post: Alicja.Wolk@ki.se

Samordnare

Projektledare

Maria Berner Holmström

Telefon: 08-524 822 24
E-post: maria.berner.holmstrom@ki.se

Finansieringssamordnare

Redovisningsansvarig

Katarina Ekberg

Telefon: 08-524 868 93
Enhet: Institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik (MEB), C8
E-post: Katarina.Ekberg@ki.se

Epidemiologi