IMTAC Contact

Denna sida på svenska

Visiting address:
Cancercenter Karolinska R8:01 
Karolinska Universititetssjukhuset Solna

Postal address:
Karolinska Institutet
Institutionen för onkologi-patologi
SE-
171 76 Stockholm

Management

Director

Professor, senior

Rolf Kiessling

E-post: Rolf.Kiessling@ki.se

Co-Director

Anknuten

Anders Österborg

Telefon: 08-517 733 85
Enhet: Forskargrupp Mellstedt, Håkan
E-post: Anders.Osterborg@ki.se

Group leaders

Professor

Petter Höglund

Telefon: 08-585 801 74
Enhet: Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7
E-post: Petter.Hoglund@ki.se

Professor

Klas Kärre

Telefon: 08-524 862 82
Enhet: Klas Kärre grupp
E-post: Klas.Karre@ki.se

Gruppchef

Andreas Lundqvist

Telefon: 08-517 768 59
Enhet: Forskargrupp Lundqvist, Andreas
E-post: Andreas.Lundqvist@ki.se

Professor/överläkare

Markus Maeurer

Enhet: TIM
E-post: Markus.Maeurer@ki.se

Professor, gäst

Karl-Johan Malmberg

Telefon: 08-585 896 35
Enhet: Institutionen för medicin, Huddinge (MedH), H7
E-post: Kalle.Malmberg@ki.se

Physician, docent

Jonas Mattsson

Professor, senior

Håkan Mellstedt

Telefon: 08-517 746 41
Enhet: Forskargrupp Mellstedt, Håkan
E-post: Hakan.Mellstedt@ki.se

Professor

Annika Scheynius

Enhet: Forskargrupp A Scheynius
E-post: Annika.Scheynius@ki.se

Forskare

Ola Winqvist

Telefon: 08-517 708 93
Enhet: Forskargrupp O Winqvist
E-post: Ola.Winqvist@ki.se

Immuno TherapyImmunology