Om enheten för ortopedi

This page in English

Enheten för ortopedi och bioteknologi har haft 60 disputationer sedan 1973.

Forskningssamarbete involverande andra institutioner är vanligt, särskilt kan man nämna samarbetet med de basvetenskapliga forskarna vid Enheten för klinisk epidemiologi vid Institutionen för medicin Solna, Institutionen för fysiologi och farmakologi och Institutionen för medicin Huddinge vid Karolinska Institutet. Samarbete finns även med Kungliga Tekniska Högskolan, Stockholms Universitet, Sophiahemmet högskola, Göteborgs Universitet, Lunds Universitet, Gymnastik och Idrottshögskolan, Umeå Universitet, Deutche Sprothochschule in Köln, Stanforduniversitetet, Universitetet i Tammerfors samt Chinese University i Hong Kong.

 

Organisation

Klicka på respektive namn för mer information.

Li Felländer-TsaiEnhetschef, Professor
Li Felländer-Tsai
Telefon. 08-585 87191
li.tsai@ki.se
Ann-Charlott NordströmAdministratör
Ann-Charlott Nordström
Tel. 08 585 82102
ann-charlott.nordström@ki.se
Docent
Toni Arndt

toni.arndt@ki.se
Hans BergDocent
Hans Berg

hans.berg@ki.se
Med. dr.
Harald Brismar

harald.brismar@ki.se
Paul GerdhemDocent
Paul Gerdhem
Telefon 08-585 80000
paul.gerdhem@ki.se
Margareta HedströmDocent, adjungerad universitetslektor
Margareta Hedström

margareta.hedstrom@ki.se
Med. dr.
Yan Li

yan.li@ki.se
Urban LindgrenProfessor emeritus
Urban Lindgren

urban.lindgren@ki.se
Anknuten
Ville Mattila

ville.mattila@ki.se
Docent
Tomas Movin

tomas.movin@ki.se
Med. dr.
Hans Möller

 
Adjungerad professor i idrottsmedicin
Christer Rolf

christer.rolf@ki.se
Torsten WredmarkProfessor emeritus
Torsten Wredmark

torsten@wredmark.se

Adress

Karolinska Institutet
Inst. för klinisk vetenskap, intervention och teknik
Enheten för ortopedi och bioteknologi
Karolinska Universitetssjukhuset, Huddinge, K54
141 86 Stockholm
Fax. 08-585 822 24

 

Ortopedi