Om enheten för logopedi

This page in English

Enheten för logopedi ansvarar för Logopedprogrammet vid Karolinska Institutet samt för fristående kurser vid Karolinska Institutet både inom grundutbildning och forskarutbildning. Vid enheten bedrivs forskning och forskarutbildning i logopedi i nära samarbete med den kliniska verksamheten vid Karolinska universitetssjukhuset men även i samarbete med institutioner vid Stockholms universitet och KTH. Det finns flera projektgrupper kopplade till enhetens fyra större forskningsområden.

Enheten för logopedi, CLINTEC, Karolinska Institutet, har flyttat till Forskningsgatan 67 (F67) (Karolinska universitetssjukhuset, Huddinge). Ingång utifrån t.ex. via Blickagången 9.


Anette LohmanderProfessor, leg. logoped, enhetschef
Anette Lohmander
Telefon 08-524 88901
anette.lohmander@ki.se
Ellika SchallingUniversitetslektor, leg. logoped, internationaliseringsansvarig
Ellika Schalling
Telefon 08-524 88912
ellika.schalling@ki.se
Marion LiebermanUniversitetsadjunkt, leg. logoped, VIL/VFU-ansvarig
Marion Lieberman
Telefon 08-524 88911
marion.lieberman@ki.se
Per ÖstbergDocent, universitetslektor, leg. logoped, programdirektor
Per Östberg
Telefon 08-524 88950
per.ostberg@ki.se
Anita McAllisterDocent, universitetslektor, leg. logoped, IPL-ansvarig
Anita McAllister
Telefon: 08-524 88954
anita.mcallister@ki.se
Maria SöderstenDocent, adjungerad lektor, leg. logoped
Maria Södersten
Telefon 08-585 81534
maria.sodersten@ki.se
Svante GranqvistUniversitetslektor, tekn.dr., civilingenjör
Svante Granqvist

svante.granqvist@ki.se
Anonym kvinnaAdjungerad adjunkt, med.dr., leg. logoped
Ulrika Nygren
ulrika.nygren@ki.se
Päivikki AarneAdjungerad adjunkt, med.dr., leg logoped
Päivikki Aarne
paivikki.aarne@ki.se
Kerstin JohanssonAdjungerad adjunkt, med.dr., leg logoped
Kerstin Johansson
kerstin.johansson@ki.se
Traci FlynnForskarassistent, med.dr.
Traci Flynn

traci.flynn@ki.se
Sofia StrömbergssonForskarassistent, Fil. Dr.
Sofia Strömbergsson
Telefon 08-524 88953
sofia.strombergsson@ki.se
Anna Eva HallinPostdoktor, Fil. Dr.
Anna Eva Hallin
annaeva.hallin@ki.se
Karin SöderholmForskningstekniker
Karin Söderholm
Telefon: 08-524 88955
karin.soderholm@ki.se
Christina HedestedtEnhetsadministratör
Christina Hedestedt
Telefon 08-524 88919
christina.hedestedt@ki.se
Nina RistiUtbildningsadministratör
Nina Risti
Telefon 08-524 88951
nina.risti@ki.se

Adress

Karolinska Institutet
Inst. för klinisk vetenskap, intervention och teknik
Enheten för logopedi, F67
Karolinska Universitetssjukhuset, Huddinge
141 86 Stockholm
Fax: 08-585 81505

Kontakta oss

Om du har några frågor är du varmt välkommen att höra av dig till oss!

Christina HedestedtAdministratör
Christina Hedestedt
Telefon 08-524 88919
christina.hedestedt@ki.se

Nina RistiAdministratör
Nina Risti
Telefon 08-524 88951
nina.risti@ki.se

Logopedi